İşgal rejimi, 1230 yasa dışı yerleşim birimi inşa edilmesine onay verdi

Siyonist işgal rejimi, Kudüs'e 1230 yasa dışı yerleşim biriminin inşa edilmesine dair iki projeyi onayladı.

İşgal rejimi, 1230 yasa dışı yerleşim birimi inşa edilmesine onay verdi

Siyonist işgal yönetimi, Kudüs'ün güneyindeki Es-Sevri Mahallesi ile Cebelu'l-Mukebbir ve Sur Bahir arazilerinin bir kısmını içine alan, Kiryat Yovel ve Arnona Yahudi yerleşim merkezlerine eklenecek toplamda 1230 yeni yerleşim biriminin inşa edilmesine dair iki projeyi onayladı.

İşgal rejiminin projelerine göre Kudüs-Sevri-Ebu Tur yolu çevresine 1070 yerleşim birimi inşa edilmesi hedefleniyor. Bu kısımda ticari kurumlar, çalışma ofisleri ve kamu kuruluşları bulunacak. Arnona yerleşim merkezinde, Kudüs-el-Halil yolları kavşağının yanına da 160 yerleşim birimi inşa edilmesi planlanıyor.

İşgal altındaki Batı Şeria bölgesinde ve Kudüs'te 145 büyük Yahudi yerleşim merkezi ile işgal rejimi tarafından ruhsat verilmeden inşa edilmiş 140 yerleşim alanı bulunuyor. Söz konusu yasa dışı yerleşim birimlerinde toplamda 700 bin Yahudi gasıp ikamet ediyor.

Uluslararası yasalara göre bu yerleşim merkezlerinin tamamı gayri meşru sayılıyor. İşgal rejimi bu yerleşim merkezlerinin tamamını Filistinlilerin arazilerini hukuksuz yollarla gasp etmek suretiyle işgal etmiş durumda.