Dünyanın endişesi, Gazze'yi kurtarmaya yetmiyor

BM, Batı dünyası ve soykırımın açık destekçisi emperyalist ABD, işgalci terör rejiminin her saldırısında Gazze için endişeli oldukları mesajını paylaşıyor. Kimi zaman bu endişenin boyutu değişiyor, kaygılar yerini derin kaygılara bırakıyor. Ancak açıklamalar eyleme dönüşmediği için Gazze'de akan kan durmuyor.

Dünyanın endişesi, Gazze'yi kurtarmaya yetmiyor

Siyonist işgalci terör rejiminin Gazze'ye düzenlediği saldırılarda şehid sayısı 28 bin 340'a ulaştı. On binlerce ev yıkıldı, on binlerce binlerce kişi ise yaralandı.

Yaklaşık 1,9 milyon Filistinli zorla yerinden edildi. Yerinden olanların büyük bir kısmı Gazze Şeridi'nin güneyinde Mısır sınırında yer alan Refah kentine sığındı.

İşgalci terör rejimi yönetimi saldırıları durdurmak bir yana, her geçen gün Filistin topraklarında bir başka bölgeyi hedef alıyor.

Soykırımın başladığı 7 Ekim'den bu yana kesintisiz desteğini sürdüren Beyaz Saray ise bir yandan "Refah'a yönelik askeri operasyonu bir felaket olur" derken, diğer yandan terör rejimine katliamlarını sürdürmesi için silah sağlamaya devam ediyor.

Endişeler 'soykırımı' durdurmuyor

Siyonist vahşetin hamisi emperyalist ABD'de yüzler değişiyor, sesler değişiyor, görevler ya da cinsiyetler de değişiyor ama 'endişeler' değişmiyor.

15 yıl önce 2008 yılında terör rejiminin Gazze'ye düzenlediği saldırılarda, Beyaz Saray sözcüsünün, bugün yapılan açıklamaların aynısını yaptığı görülüyor.

"Ateşkes hemen yeniden uygulanmalı. ABD ayrıca Gazze’deki insani durumun şartlarından endişe duyuyor. Ve ilgili tüm tarafların Gazze halkına ihtiyaç duydukları insan malzemelerini ulaştırmak için çalışmasını istiyoruz." diyor.

Çeyrek asır sonra ise aynı açıklama farklı bir yüzden geliyor.

Yeni sözcü "Tüm terör eylemlerini, şiddeti ve (işgalci) israilli yerleşimcilerin Batı Şeria’daki saldırıları da dahil sivillerin hedef alınmasını tutarlı ve kesin bir şekilde kınıyoruz." diyor.

Yıllardır Gazze için endişelenen soykırım ortağı Beyaz Saray, işgalci terör ordusuna ordusuna verdikleri silahları herhangi bir koşula bile bağlamıyor.

Dünyanın bitmek bilmeyen bu 'endişesi', eyleme dönüşmediği için, Gazze’de çocuklar çamurlu su içmek zorunda kalıyor.

Birleşmiş Millerler de aynı durumda

Savaşı önlemek, barışı sürdürmek, ülkeler arası dostluğu artırmak ve iş birliği sağlamak amacıyla kurulan Birleşmiş Milletler de (BM) dünyadaki gelişmeleri özellikle son 10 yıldır sadece kaygıyla takip ediyor.

Ancak bu kaygı, yaşanan insan hakları ihlallerinin önüne geçemiyor. 

Gazze için sürekli endişe ve kaygı dile getiren BM’de Çin, Fransa, Rusya, ABD ve İngiltere’nin karar ve veto yetkisi, örgütün görevini yerine getirememesinde en büyük etken olarak görülüyor.