Sınır Tanımayan Doktorlar: Refah kentine yönelik kara saldırısı felaket olur

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Genel Direktörü Meinie Nicolai, işgalci terör rejiminin, Gazze'nin güneyindeki Refah kentine yönelik kara saldırısının felaket olacağını ve bu yönde ilerlenmemesi gerektiğini belirtti.

Sınır Tanımayan Doktorlar: Refah kentine yönelik kara saldırısı felaket olur

Nicolai, işgalci terör rejiminin, Refah kentine yönelik saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

"(işgalci terör rejimi) israil'in Refah'a yönelik duyurduğu kara saldırısı felaket olur ve bu yönde ilerlenmemelidir." ifadesini kullanan Nicolai, bölgeye yönelik hava bombardımanının devam ettiğini hatırlattı.

Nicolai, Refah'ta birçoğu çadırlarda ve derme çatma barınaklarda yaşayan bir milyondan fazla insanın devam eden katliamın dramatik şekilde artmasıyla karşı karşıya olduğunu belirtti.

"Gazze'de hiçbir yer güvenli değil." ifadesini kullanan Nicolai, zorla yerinden edilmelerin tekrarlanmasıyla küçük bir alanda sıkışan ve hiçbir seçenekleri olmayan Gazzelilerin Refah'a itildiğini vurguladı.

7 Ekim 2023'ten bu yana Gazze Şeridi'ndeki 9 farklı sağlık tesisini tahliye etmek zorunda kaldıklarını kaydeden Nicolai, bu işlemlerin, sağlık tesislerine yönelik saldırılar ve sağlık ekipleri ile hastalara yönelik "zorla tahliye emirlerinin" ardından yapıldığını bildirdi.

Nicolai, "Sağlık personeli ve hastalar tutuklandı, istismar edildi ve öldürüldü. Bütün bunlar dünya liderlerinin gözü önünde oldu. Artık Gazze'de görev yapmak imkansız hale geldi. Filistinliler için hayat kurtarıcı bakım sağlamaya yönelik tüm girişimlerimiz İsrail'in düşmanca davranışları nedeniyle azaldı. İhtiyaçlar çok fazla ve mevcut durum çok daha büyük ölçekte güvenli bir insani müdahale gerektiriyor." değerlendirmesinde bulundu.

işgalci terör rejimi ükümetine Refah'a yönelik saldırıyı derhal durdurma çağrısında bulunan Nicolai, ABD dahil israil'i destekleyen tüm ülkelerden tam ve kalıcı bir ateşkes sağlamak için somut adımlar atma talebinde bulundu ve siyasi söylemlerin yeterli olmadığını vurguladı.