BM Raportörü Albanese: israil, UAD'nin kararlarını ihlal ediyor!

Birleşmiş Milletler (BM) Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese, israil'in Uluslararası Adalet Divanının (UAD) Gazze'ye yönelik kararlarını ihlal ettiğini belirtti.

BM Raportörü Albanese: israil, UAD'nin kararlarını ihlal ediyor!

Albanese, İngiliz The Guardian gazetesine yaptığı açıklamada, (işgalci terör rejimi) israil'in, UAD'nin 26 Ocak'ta açıkladığı Filistinlilerin haklarını korumak ve soykırım suçu oluşturabilecek tüm eylemlerden kaçınılması için gerekli adımları atmasına dair kararları ihlal ediyor gibi göründüğünü belirtti.

Hukukçuların ve (işgalci terör rejimi)  israil'in, UAD'nin açıkladığı tedbir kararlarını, "zikredilen eylemlerin, (işgalci terör rejimi)  israil onları soykırım niyeti olmadan yaptığı sürece yasaklanmadığı" şeklinde yorumlamasına katılmadığını ifade eden Albanese, UAD'nin israil'in soykırım suçu oluşturabilecek tüm eylemlerden kaçınması yönünde karar verdiğini savundu.

BM Raportörü, UAD'nin kararına rağmen şiddet ve sivil altyapıya yönelik yıkımın devam ettiğini ve bunun Gazze'de yaşam koşullarını daha da zorlaştırdığına dikkati çekerek, "Ölümler, sadece bombardıman ve keskin nişancı saldırılarının sonucu değil. Tıbbi malzeme ve tedavi yetersizliği ve en acıklısı gıdaya ve içme suyuna yetersiz erişimin kirli ve pis su tüketimine mecbur bırakması sonucu da." ifadelerini kullandı.

Albanese, Guardian'a verdiği demecin haberini X hesabından paylaşarak, (işgalci terör rejimi)  israil'in UAD'nin tedbir kararlarına uymadığını söyledi.

(işgalci terör rejimi) israil'in Gazze'de yüzlerce ölüme, daha fazla yıkıma ve yerinden etmeye neden olduğunu vurgulayan Albanese, "israil, Divan'ın kararlarına saygı göstermekle mükelleftir ve devletler daha fazla zulmü engellemek için kararlı davranmak zorundadır." değerlendirmesinde bulundu.