"Ukraynalıları himaye eden Batı, Suriye'deki katliamlara sessiz"

Suriye Müzakere Komisyonu Başkanı Abde, Batılı ülkelerin kendi çıkarları doğrultusunda Rusya'ya karşı Ukrayna'ya hızlıca destek vermesine işaret ederek "Ukraynalıları himaye eden Batı, Suriye'deki katliamlara sessiz" dedi.

"Ukraynalıları himaye eden Batı, Suriye'deki katliamlara sessiz"

Suriye Müzakere Komisyonu Başkanı Enes el-Abde, Batılı ülkelerin Suriye ve Ukrayna'ya yönelik tutumlarını değerlendirdi.

Abde, Rus saldırılarına karşı Ukrayna'nın yanında duran ülkeleri takdir ettiğini belirterek, "Bu duruma kayıtsız kalınması, Rusya'ya işlediği suçları ve insan hakları ihlallerini sürdürmesi için bir güç teşkil edecekti." dedi.

Batı'nın Suriye'deki krize kıyasla Ukrayna'ya daha güçlü destek verdiğine dikkati çeken Abde, "Rusya'nın Ukrayna'ya saldırı başlatması sonrası kendi çıkarları ve ulusal güvenliklerinin tehdit altında olduğu hissine kapılan Batılı ülkeler, zaman kaybetmeden Rusya'ya karşı sert tutum aldı." diye konuştu.

Abde, Suriye'deki iç savaşta Batı'nın Baas rejimi ve Rusya'ya karşı tutumunun etkili olmadığına vurgu yaparak, "Suriye'de yaşananları ulusal güvenliği için doğrudan bir tehdit olarak görmeyen Batı, Suriye halkının haykırışlarına kulaklarını tıkadı." ifadelerini kullandı.

"Rusya Ukrayna'ya saldırarak, Batı'yı zayıflatmak istiyor"

Suriye ve Ukrayna'da yaşananlar arasında bazı benzerliklerin olduğuna dikkati çeken Abde, "Rusya Ukrayna'ya saldırarak, Batı'yı zayıflatmak istiyor. Putin, stratejik öneme sahip bölgeyi siyasi ve ekonomik açıdan kontrol etmeyi hedefliyor." yorumunu yaptı.

Abde, Suriye ve Ukrayna'da yaşanan olaylar arasındaki farkları şöyle anlattı:

"Ukrayna hükümeti, Rusya'nın yayılımcı emellerine karşı halkın direnişini destekleyip liderlik ediyor. Suriye'de ise Baas rejimi Rusya'nın çıkarlarının hizmetkarı görevini üstlenerek, halka karşı bu ülkeden Suriye'ye müdahale etmesini istedi. Rejim ve Rusya Suriye'de yıllarca sivilleri katletti."

"Batılı ülkelerin ikiyüzlülüğüne karşıyız"

Suriye Müzakere Komisyonu Başkanı Abde, Rusya'ya karşı Ukrayna halkının korunmasına destek verdiklerini ifade ederek "Ukraynalıları himaye eden Batı, Suriye'deki katliamlara sessiz. Batılı ülkelerin bu açık iki yüzlülüğüne karşıyız. Milliyeti veya inancı ne olursa olsun bir insanın öldürülmesine sessiz kalınmamalı." dedi.

Batı menşeli bazı uluslararası medya kuruluşlarının Suriye muhalefeti aleyhinde kampanyalar yürüttüğünün altını çizen Abde, şöyle devam etti:

"Suriye muhalefetini terör örgütlerine hizmet etmekle suçladılar. Bu iddialar gerçeği kesinlikle yansıtmıyor. Bu yalan iddialara Rus medyası destek verdi. Bu yüzden Baas rejiminden kaçan Suriyeli mülteciler, olası terörist muamelesi gördü."

"Batı'nın Suriye dosyasına daha önem vermesi gerekiyor"

Abde, Suriye'nin Rusya'ya kaptırılmasının Ukrayna'nın Rusya'ya kaptırılması kadar tehlikeli olduğunu dile getirerek, "Rusya Batı'ya karşı gücünü pekiştirmek için Orta Doğu'da hakimiyetini artırmak istiyor. Dolaysıyla Batı'nın Suriye dosyasına daha önem vermesi gerekiyor." diye konuştu. AA