Tel Aviv, nükleer müzakerelerde İran'a yönelik yaptırımların kaldırılması niyetinden rahatsız

İşgalci İsrail'in Başbakanı Naftali Bennett, uluslararası güçlerin İran'ın nükleer programına ilişkin yürüttüğü müzakerelerde Tahran'a yönelik mali yaptırımların kaldırılması niyetinden rahatsız olduklarını söyledi.

Tel Aviv, nükleer müzakerelerde İran'a yönelik yaptırımların kaldırılması niyetinden rahatsız

Bennett, haftalık kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, İran'ın nükleer programına ilişkin uluslararası müzakerelerin yakında başlayacağına işaret ederek, "İsrail, nükleer alanda kısıtlanmış denetimler karşılığında yaptırımların kaldırılması ve milyarlarca doların İran'a akmasına izin verilmesi niyetinden çok rahatsız. Bu, İran ile müzakere eden başta ABD olmak üzere, diğer ülkelere her biçimde ulaştırdığımız mesaj." dedi.

Dışişleri Bakanı Yair Lapid'in bu haftaki İngiltere ve Paris ziyaretlerinde bu mesajı ileteceği bilgisini paylaşan Bennett, Savunma Bakanı Benny Gantz'ın Fas'a gerçekleştirdiği ziyarette iki ülke arasında güvenlik alanında mutabakat muhtırası zaptı imzaladığını ve iki ülkenin istihbarat, savunma sanayisi, ortak tatbikat gibi alanlarda iş birliğinin önünün açıldığını söyledi.

Bennett, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Omicron varyantının ülkede bir kişide görüldüğü ve bunun üzerine yabancıların ülkeye seyahatinin istisnai durumlar dışında durdurulduğunu hatırlattı.

AA