Taliban: Afganistan'daki yabancı güçlere 'işgalci tepkisi verilecek'

Taliban, 11 Eylül'de ABD güçlerinin geri çekilmesi için belirlenen son tarihten sonra "tüm yabancı birliklerin" Afganistan'dan ayrılması çağrısı yaptı.

Taliban: Afganistan'daki yabancı güçlere 'işgalci tepkisi verilecek'

Taliban'dan ülkede bulunan yabancı güçlere yönelik ikaz, "Hiç kimse ülkemizde askeri varlığını sürdürmeyi ummamalıdır” denilen açıklamada, "Bazıları böyle bir hata yaparsa, Afgan halkı ve İslam Emirliği, onları işgalci olarak kabul edecek ve geçmişte işgalcilere yaptıkları gibi tepki gösterecek. Bu onların sorumluluğunda olacak." ifadeleri kullanıldı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, geçtiğimiz hafta bazı şartların yerine getirilmesi durumunda Türkiye'nin Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı'nın güvenliğini sağlayabileceği söylemişti.

Taliban ise "Adı ne olursa olsun, tüm yabancı güçlerin anavatanımızda bulunması Afgan halkı ve Taliban için kabul edilemez" uyarısında bulundu.

Açıklamada, "Afgan topraklarının her karışı, havaalanlarının, diplomatik temsilciliklerin ve yabancı elçiliklerin güvenliği Afganların sorumluluğuna bırakılmalıdır" denildi.

Konunun 14 Haziran'da Brüksel'de yapılacak NATO Zirvesi'nde görüşülmesi bekleniyor.