Almanya'da Tevhid Berlin Derneği yasaklandı

Anayasal düzene karşı olduğu ve Şeriat’ı tek meşru yönetim olarak gördüğü belirtilen Cemaat’u Berlin (Tevhid Berlin) adlı dernek yasaklandı. Derneğin mallarına el konuldu.

Almanya'da Tevhid Berlin Derneği yasaklandı

Berlin ve Brandenburg'da faaliyet gösteren Cemaat'u Berlin (Tevhid Berlin)  adlı selefi oldukları iddia edilen dernek yasaklandı. Polis Perşembe sabahı derneğe ait 26 noktaya baskın düzenledi. 850 emniyet görevlisinin katıldığı baskınlarda çok sayıda belgeye el kondu.

Berlin Senatosu İçişleri ve Spor Dairesi'nden yapılan açıklamada, Perşembe gününden itibaren söz konusu derneğin tüm faaliyetlerden men edildiği, mal varlıklarına da el konulduğu bildirildi.

Tevhid Berlin adıyla da bilinen selefi yapılanması olduğu iddia edilen Cemaat'u Berlin'e yapılan baskınların derneğin kapatılmasına yönelik delil sağlamak amacıyla gerçekleştirildiği belirtildi.

Senato şu iddialarda bulundu, Cemaat‘u Berlin yapılanmasının anayasal düzene ve uluslararası uzlaşı fikrine karşı olduğu, silahlı cihat ve sivillere yönelik saldırıları desteklediği, suikastları meşrulaştıran bir şehitlik kültünü desteklediği ve IŞİD ideolojisini teşvik ettiği gerekçesiyle kapatılmasına karar verildiğini açıkladı.

Berlin İçişleri Senatörü Andreas Geisel , "Cemaat'u Berlin ya da diğer adıyla Tevhid Berlin genç ve çok radikal cihatçı bir selefi derneğidir "  iddiasında bulundu. Geisel oluşumun 2017'de yasaklanan Berlin'de faaliyet gösteren Fussilet 33'ü örnek aldığını kaydetti.

"Yasak,diğer  tüm radikal dini yapılanmalara açık bir işarettir" diye konuşan Geisel, " Terörün yayıldığı ve İşid'in yüceltildiği alanlara müsamaha göstermiyoruz" dedi.

DW