Rusya'da Libya buluşması: Hafter ve Çavuşoğlu gece Moskova'ya ulaştı, Serrac bugün geliyor

Libya Ulusal Ordusu lideri Halife Hafter, Ulusal Mutabakat Hükümeti lideri Fayiz Serrac ile görüşmek üzere dün gece Rusya'nın başkenti Moskova'da gitti. İki ismin Libya'da daha iyi şartlar oluşturmak adına Rusya'da olacağı belirtiliyor.

Rusya'da Libya buluşması: Hafter ve Çavuşoğlu gece Moskova'ya ulaştı, Serrac bugün geliyor

Libya'dan bir kaynaktan alınan bilgiye göre, Libya Ulusal Ordusu lideri Halife Hafter, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti lideri Fayiz Serrac ile görüşmek üzere Moskova'ya geldi. Kaynağa göre Fayiz Serrac yarın Moskova'da olacak.

Söz konusu kaynak Moskova'daki buluşma için şu açıklamayı yaptı:

"Halife Hafter Moskova'ya geldi. Serrac pazartesi günü gelecek. İki ismin Moskova'da müzakere etmeleri bekleniyor."

Daha önce, Libya için Rus Temas Grubu Başkanı Lev Dengov, Serrac ve Hafter'in en yakın zamanda Moskova'yı Libya'daki çatışmaya yönelik bir anlaşmayı görüşmek üzere ziyaret edebileceğini söyledi. Dengov açıklamasında şunları ifade etti:

"Kaynaklarıma göre, Libya Ulusal Ordusu lideri Halife Hafter ve Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti lideri Fayiz Serrac Libya'da daha iyi şartlar oluşturmak adına müzakerelerde bulunmak için Moskova'ya gelecekler. Bir ateşkes anlaşmasının detaylarını tartışmak hatta imzalamak mümkün olabilir."

Bir isim daha Moskova'da olacak

Hafter gibi doğu merkezli Libya Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih de aynı konuda müzakere etmek üzere Moskova'ya gelecek.  Dengov'a göre Serrac ve Hafter'in şahsen görüşüp görüşmeyeceği henüz bilinmiyor. Lev Dengov konuyla ilgili şu ayrıntıları da paylaştı:

"Ancak Rus yetkililerle bireysel olarak ve bu alanda Rusya ile işbirliği yapan Türk heyetinin temsilcileriyle bir araya gelecekler. Büyük olasılıkla, Birleşik Arap Emirlikleri ve Mısır temsilcileri görüşmeler sırasında gözlemci olarak hareket edecekler."

Sputniknews