İşgalci siyonistler yılbaşından bu yana 880 Filistinli çocuğu alıkoydu

Filistinli Esirler Kulübü, işgalci rejimin yıl başından bu yana 880, Aksa Tufanı'nın başlangıcından bu yana ise 145 Filistinli çocuğu esir aldığını bildirdi.

İşgalci siyonistler yılbaşından bu yana 880 Filistinli çocuğu alıkoydu

Filistinli Esirler Kulübü ve Eski Mahkumlarla İlişkiler Komisyonu, 20 Kasım Dünya Çocuklar Günü kapsamında yaptığı açıklamada işgal rejimin, Filistinli çocuklara yönelik zulmüne dikkat çekti.

Açıklamada işgalci rejimin, aralarında binlerce çocuğun da bulunduğu Gazze'de halka yönelik devam eden soykırımın yanı sıra sistematik tutuklamalarının da sürdürdü belirtildi.

Batı Şeria'da Filistinli çocuklara yönelik baskınların, Filistinli çocukları ve nesilleri hedef alan en belirgin ve sistematik işgal politikalardan biri olmaya devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada vahşi baskınlar sonucu çocuklar ve ailelerinde ciddi psikolojik etkiler oluştuğuna işaret edildi.

Açıklamada, yıl başından bu yana 880, Aksa Tufanı'nın başlangıcı olan 7 Ekim'den bu yana ise 145 Filistinli çocuğun esir alındığı kaydedilerek bu sayıyı alıkonulduktan sonra serbest bırakılanların da dahil olduğu bildirildi

Açıklamada, geçen Ekim ayı sonuna kadar işgal zindanlarında bulunan çocuk esir sayısının Ofer, Megiddo ve Damoun hapishanelerinde 26'sı idari tutukluluk olmak üzere 200'den fazla çocuğa ulaştığı belirtildi.

Açıklamanın devamında, çocukların maruz kaldığı ihlaller şöyle sıralandı:

"Çocukların gece tutuklanması, ailelerinin gözü önünde şiddet uygulanması, gözaltına alınırken darp edilmesi, sorgu ve gözaltı merkezlerine götürülmeden önce kelepçeli ve gözlerinin bağlı tutulması, saatlerce yiyecek ve içecekten mahrum bırakılmaları, gözaltının ilk döneminde hukuki yardımdan mahrum bırakılmaları, kendilerinden itiraf koparmaya çalışmak, içeriğini bilmeden kağıt imzalamaya zorlamak, küfür etmek, müstehcen ve aşağılayıcı sözler kullanmak, adli sürecin tamamlanması denilen süreçle onları tutuklamaya devam etmek, kefaletle serbest bırakılmayı geciktirmek, yargılama süresi boyunca kasıtlı olarak cezaevinde tutmak."