İşgalci İsrail'in hapishanelerindeki İslami Cihad Hareketi mensubu 250 tutuklu açlık grevine başladı

İşgalci İsrail'in hapishanelerindeki İslami Cihad Hareketi mensubu 250 tutuklu, kendilerine yönelik uygulanan cezai işlemlerin sürmesine tepki olarak süresiz açlık grevine başladı.

İşgalci İsrail'in hapishanelerindeki İslami Cihad Hareketi mensubu 250 tutuklu açlık grevine başladı

Filistin Esirler Cemiyeti Başkanı Kadura Faris, işgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinde düzenlediği basın toplantısında, İşgalci İsrail'in hapishanelerindeki Filistinli tutukluların haklarını savunmak için protesto kararı aldığını belirtti.

Faris, 6 Eylül'de Gilboa Hapishanesi'nden gerçekleştirilen firarın ardından İşgalci İsrail'in kendilerine uyguladığı cezai işlemleri protesto etmek için İslami Cihad Hareketi mensubu 250 tutuklunun süresiz açlık grevine başladığını söyledi.

İşgalci İsrail'in Hapishaneler İdaresinin söz konusu tutukluları tecrit ettiğini ve ayrı koğuşlara yerleştirdiğini kaydeden Faris, mahkumların İdare'nin bu uygulamasını reddettiğini dile getirdi.

Faris, söz konusu 250 tutukludan 100'ünün bir hafta sonra açlık greviyle beraber su orucuna da başlama kararı aldığını ifade etti.

Gilboa Hapishanesi'nden firar eden İslami Cihad mensupları ayrı hücrelere konulmuş ve haklarında cezai işlemler uygulanmıştı.

AA