İran'da seçimlere ilişkin kesin sonuçlar açıklandı

İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, ülkede 1 Mart'ta gerçekleştirilen Parlamento ve Uzmanlar Meclisi seçimlerine ilişkin açıklamalarda bulundu. Buna göre İran Meclisindeki 290 sandalye için yarışan adaylardan 245'i kesin olarak milletvekili olmaya hak kazanırken, 21 seçim bölgesinde seçimlerin 2'nci tura kaldı.

İran'da seçimlere ilişkin kesin sonuçlar açıklandı

İran İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, başkent Tahran’da basın toplantısı düzenleyerek, ülkede gerçekleştirilen seçimlere ilişkin kesin sonuçları açıkladı.

Vahidi, ülke genelinde 12. Dönem Milletvekili ve 6. Dönem Uzmanlar Meclisi seçimlerinde 25 milyonun üzerinde oy kullanıldığını, seçimlere katılım oranının yüzde 41 olduğunu belirtti.

İran Meclisindeki 290 sandalye için yarışan adaylardan 245'inin milletvekili olmaya hak kazandığını açıklayan Vahidi, seçimlerin 2’nci tura kaldığı açıklanan 21 seçim bölgesinde 45 sandalye için 90 adayın yeniden yarışacağını bildirdi.

Vahidi, kesin sonuçlara göre, İran liderini seçme, denetleme ve azletme yetkisine sahip Uzmanlar Meclisi seçimlerinde, 88 üyenin tamamının seçildiğini duyurdu.

İran'da 1 Mart'ta yapılan 12. Dönem Milletvekili Genel Seçimi ile İran liderini seçme, denetleme ve azletme yetkisine sahip 6. Dönem Uzmanlar Meclisi seçimlerinde seçmenler, ülkenin dört bir yanındaki 59 binden fazla merkezde kurulan sandıklarda yerel saatle 24.00'e kadar oylarını kullandı.

İran'da 61 milyon 172 binden fazla seçmen bulunuyor.  

İran Meclisindeki 290 sandalye için ülke genelinde 15 binden fazla aday, Uzmanlar Meclisindeki 88 sandalye için ise 144 aday yarışmıştı.