İran ve Hizbullah'tan müttefiklerine: Trump'ın son haftalarında tetikte olun

Iraklı yetkililer, Tahran ve Hizbullah'ın , ABD Başkanı Donald Trump'ın görevindeki son haftalarında Orta Doğu'daki müttefiklerine yüksek alarmda olmaları talimatını verdiğini söyledi.

İran ve Hizbullah'tan müttefiklerine: Trump'ın son haftalarında tetikte olun

Üst düzey İranlı generalin müttefiklere ilettiği talebin, "Trump'ın öngörülemez davranışına ilişkin artan bölgesel endişeyi ve Biden'in görevi devralıncaya kadar sürecek kaotik geçiş dönemindeki belirsizliği" yansıttığı ifade edildi.

İran’ın müttefikleri, göreve geldiği günden bu yana Tahran'la olan ilişkilerinde sorun yaşayan Trump’ın seçim yenilgisini memnuniyetle karşıladı.

Bağdat'taki söz konusu toplantılara katılan iki kıdemli Iraklı politikacıya göre, görüşmelere öncülük eden Kudüs Gücü Komuntanı Tuğgeneral İsmail Kaani'nin Tahran'ın müttefiklerine verdiği mesaj, "Trump'a görevini bırakması öncesinde yeni bir şiddet dalgası başlatma fırsatı vermekten kaçınmayı" içeriyordu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de daha önce yaptığı açıklamada, Biden hükümetinin "geçmişteki hataları telafi etmesi" gerektiğini söylemiş, yaptırımlar nedeniyle ülkesinin yaklaşık 150 milyar dolar zarar gördüğünü ifade etmişti.

Iraklı bir hükümet yetkilisi de Kaani'nin bu hafta Irak’ta İran destekli gruplarla görüşmelerini doğruladı.

Hizbullah da Trump'ın kalan haftalarında tetikte olunması hususunda uyardı

Bu arada Lübnan'da da Hizbullah'ın lideri Hasan Nasrallah, taraftarları ve müttefiklerine Trump'ın görevde kalan haftalarında tetikte olmaları konusunda uyardı.

Nasrallah bu ayın başlarında televizyonda yaptığı konuşmada, takipçilerini "herhangi bir tehlike, saldırganlık veya zarara karşı hazırlıklı olmaya" çağırırken, "Hepimiz bu iki ayın barışçıl bir şekilde geçmesi için yüksek alarmda olmalıyız" dedi.

Euronews