İran: Suudi Arabistan ile Bağdat'ta 3 kez görüştük

İran’ın Bağdat Büyükelçisi İreç Mescidi, ülkesi ile Suudi Arabistan arasında Bağdat’ta 3 kez görüşme gerçekleştirildiğini belirterek görüşmelerin devam edeceği bilgisini verdi.

İran: Suudi Arabistan ile Bağdat'ta 3 kez görüştük

Mescidi, Bağdat’ta düzenlenen Rafideyn Forumu’nda yaptığı konuşmada, İran’ın bölge ülkeleriyle diyaloğu desteklediğini ifade ederek, “İran, tüm bölge ülkeleriyle barışa dayalı ilişkilerden yana ve Suudi Arabistan ile karşılıklı saygı temeline dayalı diyalogdan yanayız." dedi.

Ülkesi ile Suudi Arabistan arasında Bağdat’ta 3 kez görüşme gerçekleştirildiğini kaydeden Mescidi, "Bir sonraki görüşme de İran’daki hükümet kurma çalışmalarının tamamlanması sonrası yapılacak." ifadelerini kullandı.

Hiç kimsenin İran’dan korkmaması ve endişe duymaması gerektiğini savunan Mescidi, İran’ın, terörle mücadele hattının ilk sırasında bulunduğunu söyledi.

Mescidi, Irak’a DEAŞ’la mücadelesinde ve elektrik hizmeti konusunda yardımcı olduklarını sözlerine ekledi.

Irak Dışişleri Bakanı Hüseyin'de görüşmeleri doğruladı

Irak Dışişleri Bakanı Fouad Hüseyin, Bağdat'ta Suudi-İran toplantılarının devam ettiğini açıkladı.

Hüseyin'in sözleri, Cumartesi günü Aralarında Suudi Arabistan ve İran'ın da bulunduğu dokuz ülkenin katılımıyla düzenlenen Bağdat İşbirliği ve Ortaklık Konferansı'nın sonunda düzenlenen basın toplantısında geldi.

Iraklı yetkili, "Suudi-İran toplantıları devam ediyor, Bağdat'ta başladı ve devam ediyor ve devam edecek" dedi.

"Her iki taraftan da anladığımız şey, iki ülke arasında çözüm bekleyen sorunları çözmek için olumlu sonuçlara ulaşma yönünde büyük bir arzuları olduğudur."