Facebook’a 5 milyar dolar ceza verilecek

Kişisel verilerin gizliliğini korumayan Facebook’a 5 milyar dolar ceza verilecek.

Facebook’a 5 milyar dolar ceza verilecek

Facebook, kişisel verilerin gizliliği konusundaki ihlaller sebebiyle, Federal Ticaret Komisyonu tarafından 5 milyar dolar para cezasına çarptırılabileceğini duyurdu. Bu miktardaki para cezası, gerçekleşmesi halinde, bir teknoloji firmasına komisyon tarafından verilen en yüksek ceza olacak.

Sosyal medya devi Facebook bu rakamı ilk çeyrek mali raporlarında açıkladı. Facebook’tan yapılan açıklamada “Devam eden bir soruşturma kapsamında, bir sefere mahsus, 3 ila 5 milyar dolar arasında bir kayıp yaşayacağımızı öngörüyoruz” denildi. Facebook, sorunun halen çözülmediğini de açıkladı.

Facebook ve Federal Ticaret Komisyonu verilecek para cezası üzerinde aylardır pazarlık halindeydi. Komisyon Facebook’u, kişisel verilerin korunması konusunda 2011’de verdiği sözleri yerine getirmediği gerekçesiyle cezalandırmak istiyor.

Facebook geçen yıl da çalınan şifreler ve kullanıcı bilgilerini üçüncü partilere vermesi sebebiyle eleştiri oklarının hedefi olmuştu.

Federal Ticaret Komisyonu (FTC), Amerikan federal hükümetine bağlı çalışan, tüketici haklarını korumak ve tekelleşmeye karşı mücadele etmekle görevli bir kurum.