BM: Kıtlık Gazze’nin tamamına yayıldı

Birleşmiş Milletle raportörleri, aylardır İsrail'in saldırıları altında bulunan Gazze'de son zamanlarda açlık ve yetersiz beslenme nedeniyle artan çocuk ölümlerinin, "kıtlığın Gazze Şeridi'nin tamamına yayıldığı konusunda şüphe bırakmadığını" duyurdu.

BM: Kıtlık Gazze’nin tamamına yayıldı

Birleşmiş Milletler (BM) raportörleri, işgalci İsrail'in aylardır saldırılarını sürdürdüğü Gazze'de yaşanan kıtlığa ilişkin ortak yazılı açıklama yaptı.

Raportörler, Deyr el-Belah kentindeki El Aksa Hastanesinde 30 Mayıs'ta 6 aylık bir bebeğin, 1 Haziran'da 13 yaşında bir çocuğun, Han Yunus'ta yerinden edilen Filistinlilerin kaldığı çadırda da 3 Haziran'da 9 aylık bir bebeğin yetersiz beslenme ve gerekli sağlık hizmetlerinin sağlanamaması nedeniyle hayatını kaybettiğini hatırlattı.

Bu ölümlerin, kıtlığın "Gazze'nin kuzeyinden merkezine ve güneyine yayıldığı konusunda şüphe bırakmadığını" dile getiren raportörler, işgalci İsrail'in "Filistinlilere yönelik kasıtlı ve hedefli aç bırakma kampanyasına" tepki gösterdi.

"Eylemsizlik suç ortaklığıdır"

Raportörler, işgalci İsrail’in "soykırımcı bir şiddet formu" olan aç bırakma uygulamasının, Gazze'nin tamamının kıtlığa sürüklenmesiyle sonuçlandığını vurguladı.

Uluslararası toplumu Gazze'ye insani yardımların eriştirilmesini öncelemeye, işgalci İsrail ablukasını sonlandırmaya ve ateşkesi tesis etmeye çağıran raportörler, 7 Ekim'den bu yana çoğunluğu çocuk 34 Filistinlinin yetersiz beslenmeden öldüğünü kaydederek, "Eylemsizlik suç ortaklığıdır." ifadesini kullandı.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), 7 Haziran'daki açıklamasında, Gazze'de her 10 çocuktan 9'unun ciddi gıda sıkıntısı çektiğini, yetersiz beslenmenin Gazze Şeridi'nde ölüm riskini artırdığını bildirmişti.

BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, Gazze'de nüfusun yarısının yani 1 milyondan fazla kişinin temmuz ortasında ölüm ve açlıkla karşılaşacağının tahmin edildiğini açıklamıştı.