Afganistan'daki kız çocuklarının yüzde 75'i okula döndü

Afganistan'daki Taliban hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki dün yaptığı açıklamada, ülkedeki kızların yüzde 75'inin okula dönüp eğitime devam ettiğini ifade etti.

Afganistan'daki kız çocuklarının yüzde 75'i okula döndü

Taliban ülkede kontrolü sağladıktan sonra ılımlı mesajlarıyla yeni bir profil çizmeye çalışmış ve kadınların çalışmayla eğitim haklarının engellenmeyeceğini açıklamıştı.

Ancak dünya basınında kızların okula gitmesine izin verilmediğine dair pek çok yalan haber yapmıştı.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Genel Müdür Yardımcısı Omar Abdi geçen ay yaptığı açıklamada Belh, Cüzcan, Samangan, Kunduz ve Uruzgan vilayetlerinde kız çocuklarının ortaokula devam etmesine izin verildiğini söylemişti.

Abdi, Taliban yönetiminin ülkenin her yerinde kız çocuklarının orta dereceli okullara gitmesine izin vereceği açıklamayı "bir veya iki ay sonra" yapacağını belirtmişti.

Pakistan'ın başkenti İslamabad'da düzenlenen bir etkinlikte konuşan Muttaki ise kızların yüzde 75'inin okula döndüğünü açıkladı.

Muttaki, ülkenin varlıklarına el koyan Batılıların kızların eğitimi için çağrı yapmasının iki yüzlülük olduğunu ifade etti. Dışişleri Bakan Vekili, varlıkların dondurulması yüzünden öğretmen maaşlarını ödemede zorlandıklarını vurguladı.

Muttaki, siyasi görüşü veya cinsiyeti yüzünden bir kişinin bile işten atılmadığını da dile getirdi.