YPG kendisini protesto eden Arapları DEAŞ üyeliği bahanesiyle tutukluyor

YPG, Suriye'nin doğusunda çoğunluğu Araplardan oluşan Deyrizor ili kırsalında kendisine karşı çıkan protestocuları DEAŞ üyesi olma bahanesiyle tutukluyor.

YPG kendisini protesto eden Arapları DEAŞ üyeliği bahanesiyle tutukluyor

Çoğunluğu Araplardan oluşan Deyrizor ilinin kırsalında El-Havayıç, Şuheyl, Zeyban ve El-Basire köy sakinleri, 3 ay önce bölgedeki güvenlik zafiyetleri, düzenlenen suikastler ve halka karşı işlenen hak ihlalleri nedeniyle YPG'ye karşı geniş çaplı protestolar düzenlemişti.

Bölgedeki yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, YPG'li militanların Deyrizor ilinde işgal ettikleri Zeyban köyünde DEAŞ üyesi oldukları bahanesi ile bölge halkına karşı işlediği ihlaller sürüyor.

YPG'liler, özellikle protestoların yoğun biçimde düzenlendiği yerlerden Zeyban köyünde halktan intikam almak için 3 gündür keyfi tutuklamalar yapıyor.

YPG'liler, ilk 2 gün 20, 3. gün ise 8 genci daha tutukladı.

YPG, tutukladıkları sivillere DEAŞ üyesi süsü vermek için ellerine silah verip fotoğraflarını çekti.

Bölge halkının, dış dünyayla ve kendi aralarındaki iletişimini kesmeye çalışan YPG, söz konusu köyde sokağa çıkma yasağının yanı sıra uydu interneti hizmeti sağlayan çok sayıda cihaz ve ekipmanlara da el koydu.

YPG'liler köyde düzenledikleri baskın ve tutuklamalardan sonra köy halkına aşağılayıcı ifadeler kullanarak evleri yağmaladı.

Deyrizor'daki suikast ve gösteriler

Deyrizor'un doğu kırsalındaki Havayıç köyünde 2 Ağustos’ta Akidet kabilesi önderlerinden Şeyh Mutşir el-Hammud el-Hivil ve Şeyh İbrahim el-Halil el-Abbud el-Ced'an, araçlarıyla hareket halindeyken kimliği belirsiz kişilerce silahlı saldırıya uğramıştı.

Saldırıda Şeyh Mutşir ile şoförü olay yerinde hayatını kaybetmiş, Şeyh İbrahim ise yaralanmıştı.

Olayın ardından Havayıç, Şuheyl, el-Basire ve Zeyban'da toplanan halk, can güvenlikleri olmadığı gerekçesiyle YPG'yi protesto etmişti.

YPG ise göstericilere ateş açarak karşılık vermiş ve 2 sivil hayatını kaybetmişti.

Geniş çaplı gösterilerin ardından YPG söz konusu bölgeleri kuşatarak, onlarca sivili alıkoymuştu.

AA