Sri Lanka eylemcisi İngiltere'de eğitim görmüş

Sri Lanka Savunma Bakan Yardımcısı Ruwan Wijewardene, intihar saldırganlardan birinin lisans eğitimini İngiltere'de aldığına, Sri Lanka'ya yerleşmeden önce yüksek lisans için de Avustralya'ya gittiğine inandıklarını açıkladı.

Sri Lanka eylemcisi İngiltere'de eğitim görmüş

Sri Lanka'da Paskalya ayini sırasında kilise ve oteller dahil 8 noktayı hedef alan bombalı terör saldırılarını düzenleyen saldırganlardan birinin İngiltere'de öğrenim gördüğü bildirildi.

BBC'nin haberine göre, Sri Lanka Savunma Bakanı Yardımcısı Ruwan Wijewardene, yaptığı basın toplantısında, saldırganlardan birinin İngiltere'de lisans eğitimi aldığına, daha sonra Sri Lanka'ya yerleşmeden önce yüksek lisans için Avustralya'ya gittiğine inandıklarını söyledi.

Wijewardene, "saldırganların büyük bölümünün iyi eğitimli olduğunu, orta veya orta-üst sınıf ailelerden geldiğini, maddi sıkıntı çekmediklerini" kaydetti.

Bu arada ABD'nin Kolombo Büyükelçisi Alaina Teplitz, elçilikte yabancı gazetecilere yaptığı açıklamada, ülkesinin "Sri Lanka'daki tehditten önceden bilgi sahibi olmadığını" kaydetti.

AA