Ortadoğu'nun karanlıklar prensi Al Nahyan Türkiye'de

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan'ı resmi törenle karşıladı.

Ortadoğu'nun karanlıklar prensi Al Nahyan Türkiye'de

Konuk Veliaht Prens bin Zayed'in bulunduğu makam aracını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin önündeki caddede karşılayan süvariler, protokol kapısına kadar eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bin Zayed'i, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin ana giriş kapısında karşıladı. Erdoğan ve bin Zayed'in tören alanındaki yerlerini almalarının ardından, 21 pare top atışı eşliğinde iki ülkenin milli marşları çalındı.

Baş başa görüşme yapılacak

Heyetlerini birbirine takdim eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bin Zayed, merdivenlerde Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri bayrakları önünde gazetecilere poz verdi.

Baş başa görüşmeye geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bin Zayed, heyetler arası görüşmenin ardından anlaşmaların imza törenine katılacak.

BAE ve Türkiye arasındaki sorunlu ilişki başlıkları

Bunlardan ilki Mısır'da Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin darbe ile devrilmesi oldu.

BAE, Mısır'da darbe ile yönetimi alan Sisi'ye arka çıkarken, Türkiye ise devrilen Mursi yönetimini destekledi.

Türkiye ile BAE sadece Mısır ve Doğu Akdeniz'de değil birçok uluslararası kriz bölgesinde de karşı cephelerde yer aldı.

İki ülke, Libya'da çıkan iç savaşta da farklı cephelerde durdu.

İki ülke de Libya'da karşı cephelerde bulunan gruplara silah yardımında bulundu. Bu farklılık Suriye, Yemen ve Somali'de de aynı şekilde devam etti.

BAE ile birlikte 3 Körfez Arap ülkesi Katar'a ambargo kararı alırken Türkiye yine farklı cephede yer aldı ve Katar’ın yanında durdu.

2017'de üç ülkenin ambargo kararı aldığı Katar'ın yardımında Türkiye koştu. Türkiye'den yapılan ihracatla Katar'a uygulanan ambargo kırılmaya çalışıldı.

BAE'nin İşgalci İsrail ile başlattığı normalleşme süreci de Ankara tarafından tepkiyle karşılandı.

BAE ile İsrail arasında diplomatik ilişkiler hızlanrıken, iki taraf arasında askeri anlaşmalar da imzalandı. Türkiye, BAE'yi 'Filistin davasını' satmakla suçladı.

Türkiye'de özellikle 15 Temmuz başarısız darbe girişimi sonrası BAE'ye yönelik ağır suçlamalar yapıldı.

Darbe girişimi nedeniyle BAE suçlamalar yöneltilirken, Türkiye 2020'de Prens Nahyan'ın önde gelen danışmanlarından Muhammed Dahlan için kırmızı bülten talebinde bulundu. Dahlan'a '15 Temmuz darbe girişimini finanse etmek, anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs etmek' suçlamaları yöneltildi.

Türkiye, ekonomisinin kötü günlerden geçtiği bu dönemde sıcak paraya ihtiyaç duyuyor.  Bugünkü ikili görüşmede, çıkacak sonuçların piyasaya biraz sakinleştirmesi bekleniyor.