Libya’da kaybolan 2.5 ton doğal uranyum bulundu

UAEA’nı kaybolduğunu duyurduğu 2.5 tonluk uranyum Libya’nın doğusunu elinde bulunduran isyancı general Halife Hafter’in bölgesinde ortaya çıktı. 2,5 ton doğal uranyumun çalındığı oraya çıktı. Uranyumu çalanların uranyum için 'hiçbir işe yaramaz' deyip, öylece bırakıp gittikleri belirtildi.

Libya’da kaybolan 2.5 ton doğal uranyum bulundu

Libya'nın doğusundaki silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e bağlı kuvvetler, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) kaybolduğunu açıkladığı uranyumu bulduğunu duyurdu. Uranyumu kaçıran şahısların malzemeyi 'işlerine yaramadığı için' bıraktığı bildirildi.

İsyancı general Halife Hafter'e bağlı kuvvetlerin Manevi Yönlendirme Dairesi Başkanı Tümgeneral Halid el-Mahcub, yaptığı açıklamada, kaybolduğu açıklanan 2.5 ton uranyumun Çad sınırına 5 kilometre mesafede bir depoda olduğunu söyledi.

Mahcub, UAEA, uzman gönderene kadar uranyumu koruyacaklarını ifade etti.

UAEA ile koordineli çalıştıklarını aktaran Mahcub, ajansın daha önce söz verdiği koruyucu giysi ve maske ihtiyacını ise karşılamadığını belirtti.

İŞLERİNE YARAMADIĞI İÇİN BIRAKMIŞLAR

Mahcub, UAEA Başkan Yardımcısı Massimo Aparo'nun kendilerine uranyumu kaçıran kişilerin maddenin ne kadar tehlikeli olduğunu bilmemeleri üzerine işlerine yaramadığı için bıraktığını söylediğini aktardı.

UAEA'nın 2020'de Libya'nın güneyindeki uranyum sahasını ziyaret ettiğini hatırlatan Mahcub, Ajansın söz konusu uranyum miktarını ayırdığını ve depoyu mühürlediğini anımsattı.