İspanyol lider: Gazze'deki "planlı soykırıma" son vermek için israile daha fazla baskı yapılmalı

İspanya'da aşırı sol görüşlü Podemos partisinin lideri ve görevdeki Sosyal Haklar ve 2030 Ajandası Bakanı İone Belarra, Gazze'deki "planlı soykırıma" son vermek için israile baskıların devam etmesi gerektiğini söyledi.

İspanyol lider: Gazze'deki "planlı soykırıma" son vermek için israile daha fazla baskı yapılmalı

İspanya'da aşırı sol görüşlü Podemos partisinin lideri ve görevdeki Sosyal Haklar ve 2030 Ajandası Bakanı İone Belarra, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarının protesto edildiği ve Madrid'deki (sözde) israil Büyükelçiliğinden başlayarak ABD Büyükelçiliği'ne kadar yapılan yürüyüşe katıldı.

Basına açıklama yapan Belarra, israilin Gazze Şeridi'ndeki saldırılarının "planlı soykırım" olduğunu bildirdi.

"israilin Filistin halkını yok etmeyi bırakması için İspanya ve Avrupa hükümetleri çok acil önlemler almalıdır." diyen Belarra, Gazze'de ateşkes ilan edilmesi için İsrail'e daha fazla baskı yapılmasını istedi.

Belarra, "İspanya'da yeni hükümetin alması gereken ilk önlem, israil ile diplomatik ilişkileri kesmek ve (sözde israil Başbakanı Binyamin) Netanyahu'yu Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) götürme girişimlerinde bulunan Güney Afrikaliderliğindeki ülkeler koalisyonuna katılmaktır." dedi.

UCM'nin çok acil bir şekilde Netanyahu hakkında tutuklama kararı alması gerektiğini dile getiren Belarra, "Bu barbarlığı durdurmamız lazım." diye konuştu.