İslam İşbirliği Teşkilatından Kur'an-ı Kerim yakma provokasyonlarına tepki

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Danimarkalı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) üyelerinin, İsveç'in başkenti Stockholm ve Malmö kentinde Kur'an-ı Kerim yakmasına ilişkin, suçluların adalet önüne çıkarılması çağrısında bulundu.

İslam İşbirliği Teşkilatından Kur'an-ı Kerim yakma provokasyonlarına tepki

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyinin 45'inci oturumu devam ediyor.

Pakistan'ın BM Cenevre Ofisi Nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Halil Hashmi, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), adına 47 üyeli Konseye hitap etti.

Cammu Keşmir'deki insan hakları durumuna dikkati çeken Hashmi, "İİT, işgal altındaki Cammu Keşmir'de insan hakları durumundan endişe duymaya devam ediyor ve ilgili herkesi, buradaki insanların temel haklarının ve temel özgürlüklerinin korunmasını sağlamaya çağırıyor." dedi.

Hashmi, Konseyi, BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin (OHCHR) Cammu Keşmir'e ilişkin yayımladığı iki raporunda yer alan tavsiyeleri uygulamaya davet etti. Büyükelçi Hashmi, ayrıca İİT'nin uluslararası topluma Keşmir ile ilgili BM Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanmasının sağlanması ve Keşmir halkına verilen sözlerin yerine getirilmesi çağrısını yineledi.

Kur'an-ı Kerim yakılmasına sert tepki

Hashmi, İİT'nin saygı duyulan dini kişiliklerin ve sembollerin aşağılamasına neden olan artan yabancı düşmanlığı ve İslamofobiden derin endişe duyduğunu vurgulayarak şunları kaydetti:

"Dini metnin yakılması ve dini şahsiyetlerle alay edilmesi gibi son olaylar, şiddet olaylarının fitilini ateşler. İfade özgürlüğü kisvesi altındaki bu tür önceden tasarlanmış eylemlerin için hiçbir gerekçesi olamaz. İİT, tüm paydaşlarını, uluslararası insan hakları hukukunda hiçbir temeli olmayan bu tür kasıtlı provokasyon eylemlerine karşı sesini yükseltmeye çağırıyor. Bu tür eylemlerin arkasındaki suçlulardan hesap sorulmalı ve bu kişiler adalet önüne çıkarılmalıdır."

AA