İşgalciler özgürlük tüneliyle kurtulanların yakınlarını tutuklamaya devam ediyor

İşgalci İsrail güçleri, 6 Eylül'de Gilboa Hapishanesinden kaçan 6 Filistinli tutuklunun yakınlarını gözaltına almayı sürdürüyor.

İşgalciler özgürlük tüneliyle kurtulanların yakınlarını tutuklamaya devam ediyor

Siyonist işgal güçleri bugün (10 Eylül Cuma) sabah erken saatlerde, geçtiğimiz pazartesi günü özgürlük tüneliyle Celbu' Cezaevi'nden firar eden esirlerin ailelerinin evlerine baskınlar düzenleyerek, onların akrabalarından 5 kişiyi tutukladılar. 

Yerel kaynakların verdiği bilgilere göre işgal güçleri tünelle özgürlüklerine kavuşan esirlerin ailelerinin ve yakınlarının, Cenin'in güneyindeki Arrabe kasabasında ve Bi'ru'l-Başa köyünde bulunan evlerine baskınlar düzenledi ve burada özgürleşen esirlerin yakınlarından beş kişiyi tutukladılar. 

İşgal güçlerinden büyük bir kalabalık Arrabe kasabasına baskın düzenledi. Baskın yüzünden burada çatışmalar meydana geldi. İşgalciler evlere baskınlar düzenleyerek aramalar yaptılar. Burada özgürleşen esir Mahmud Abdullah Arıda'nın kardeşleri Basime, Raid ve Muhammed'i tutukladılar. 

İşgal güçleri ayrıca daha önce işgal zindanlarında 12 yıl kalmış eski esirlerden olan Re'fet Ğavadira'yı tutukladılar. Onun da tünelle özgürlüğüne kavuşan esirlerden Yakub Kadiri'nin dayısının oğlu olduğu belirtildi. İşgalciler Kadiri'nin kardeşi Yusuf Kadiri'yi de Bi'ru'l-Başa köyündeki evine baskın düzenleyerek tutukladılar. 

İşgal güçlerinin bu arada Batı Şeria'nın kuzeyindeki El-Halil'de bulunan El-Arub mülteci kampına da baskın düzenleyerek bir çocuğu tutukladıkları bildirildi. Yerel kaynakların verdiği bilgilere göre işgal güçleri burada Malik Tamir Cevabire adlı 11 yaşındaki bir çocuğu evine baskın düzenleyerek tutukladılar. 

Geçtiğimiz pazartesi günü sabah 04.00 sıralarında Filistinli  altı esir, 1948'de işgal edilmiş bölgenin kuzeyinde ve Bisan şehrinin yakınında bulunan, çok iyi korunmasından dolayı işgalciler tarafından çelik kasa diye isimlendirilen Celbu' Hapishanesi'nden, bir yıl süren çalışmayla ve kuvvetli ihtimalle kaşık kullanarak kazdıkları tünelle kaçmayı başarmışlardı. Bu esirlerin kaçmalarının anlaşılmasından sonra siyonist işgal güçleri bütün bölgede yoğun bir arama çalışması yürüttüğü gibi işgal zindanlarındaki esirlere yönelik baskı ve şiddetini de artırdı.