İşgalci İsrail'in saldırıları Hollanda, ABD ve İngiltere'de protesto edildi

İşgalci İsrail'in Doğu Kudüs’teki Filistinlilere ilişkin saldırıları Hollanda, ABD ve İngiltere'de protesto edildi.

Siyonist rejim güçlerinin, işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan Mescid-i Aksa'da ibadet eden Müslümanlara yaptıkları saldırıları ve Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki Filistinlileri zorla evlerinden çıkarması, Hollanda'nın başkenti Amsterdam'da protesto edildi.

Hollanda Filistin Topluluğunca (PGNL), ünlü Dam Meydanı'nda düzenlenen gösteriye, çoğunluğu Filistinlilerden oluşan bir grup katıldı.

Hollandalıların ve Türkiyelilerin de yoğun destek verdiği gösteriye katılanlar, Filistin bayraklarıyla "Filistin için özgürlük" pankartının yanı sıra İşgalci İsrail karşıtı dövizler taşıdı, "Özgür Filistin" sloganları attı.

Göstericiler sık sık "Canımız, kanımız sana feda olsun Ey Aksa" ve "Hepimiz Aksa'nın askerleriyiz" gibi sloganlar attı.

Filistin yanlısı grubun yakınında siyonist israil bayrağı açan birkaç kişinin de bulunduğu meydanda, polis geniş güvenlik önlemleri aldı.

"Biden yönetimi ile Kongre'nin bu konuda harekete geçmesi gerekiyor"

Amerikalı önde gelen Müslüman sivil toplum kuruluşları, İşgalci İsrail polisinin Kudüs'te Filistinlilere uyguladığı şiddete sert tepki gösterdi.

ABD'de Müslüman sivil toplum kuruluşlarının çatı organizasyonu olan ABD Müslüman Organizasyonları Konseyi (USCMO) ve Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), tarafından yapılan yazılı açıklamada, İşgalci İsrail polisinin Mescid-i Aksa'da ibadet eden Müslümanlara saldırmasının ve İşgalci İsrail'in asırlardır kendi evlerinde oturan Filistinlilerin evlerini haksız şekilde ellerinden almasının kesinlikle kabul edilemez olduğu vurgulandı.

Katil İsrail'in bu tür uygulamalarının "ırkçı eylemler" ve bu eylemlerin uluslararası hukuka tamamen aykırı olduğu belirtilen açıklamada, Joe Biden yönetimi ile Kongre'nin bu konuda harekete geçmesi gerektiği ifade edildi.