HÜDA PAR Genel Başkanı Sağlam: İslam ülkeleri, Çin'e karşı artık harekete geçmeli

HÜDA PAR Genel Başkanı İshak Sağlam, Uygurların İslam dünyası tarafından sahipsiz bırakıldığına dikkat çekerek Çin'e karşı harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

HÜDA PAR Genel Başkanı Sağlam: İslam ülkeleri, Çin'e karşı artık harekete geçmeli

HÜDA PAR Genel Başkanı İshak Sağlam, yaptığı açıklamada komünist Çin'in Uygurlara yönelik zulümlerine dikkatleri çekerek İslam ülkelerine seslendi.

Uygur Müslümanlarının ibadet ve aile kurma gibi temel haklarına dahi müdahale eden Çin'in, devlet terörü uyguladığını söyleyen Sağlam, İslam ülkelerinin de bugüne kadar ekonomik ve siyasi menfaatleri nedeniyle harekete geçmediğini belirterek bu durumu eleştirdi.

Sağlam, "Kanada ve Hollanda Çin'in Müslüman Uygurlara yönelik zulmünü 'soykırım' olarak tanıdı. Dini ve etnik kimliklerinden dolayı yıllardır ayrımcılığa maruz kalan ve 'eğitim kampı' olarak tanıtılan asimilasyon kamplarında işkenceye uğrayan Uygurlar, İslam dünyası tarafından sahipsiz bırakılmıştır. Çin'in Uygurlara yönelik hak ihlalleri defalarca belgelenmiş ve ifşa edilmiştir. Ancak 'milli menfaatleri' için Çin zulmünü görmezden gelen İslam ülkelerinin tutumu ibretliktir.'' dedi.

“Çin, devlet terörü uygulamaktadır”

Sağlam, ''Uygur Müslümanlarının ibadet ve aile kurma gibi temel haklarına dahi müdahale eden Çin, devlet terörü uygulamaktadır. Bugüne kadar ekonomik ve siyasi menfaatleri nedeniyle harekete geçmeyen İslam ülkeleri, Çin'e karşı artık harekete geçmeli, Müslüman Uygurlara yapılan muameleleri 'soykırım' olarak kabul etmelidir. Dünyanın hiçbir yerinde insanlar inançlarından dolayı ayrımcılık, zulüm ve işkenceye maruz kalmamalı, zalim yönetimler mutlaka mahkûm edilmelidir.'' çağrısında bulundu.

İLKHA