HAMAS: Esirlerimize yapılanlar, Guantanamo ve Ebu Gureyb esirlerine yapılanlardan fazladır

İslami Direniş Hareketi (HAMAS), serbest bırakılan tutukluların verdiği dehşet verici ifadelerin ve vahşi uygulamaların vücutlarında görülen izleri ile ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

HAMAS: Esirlerimize yapılanlar, Guantanamo ve Ebu Gureyb esirlerine yapılanlardan fazladır

İslami Direniş Hareketi (HAMAS), son olarak serbest bırakılan gazeteci Muaz Amarine ve sporcu Muazzez Abiyyat'ın durumunun, hapishanelerde ve gözaltı merkezlerinde işlenen ciddi ihlallerin ve korkunç suçların boyutunu ortaya koyduğunu belirtti.

HAMAS, esir Muazzez Abiyyat'ın, terörist Ben Gvir'in vahşi işkence operasyonlarına bizzat katıldığını belirtmesinin, bu hükümetin üyelerinin sahip olduğu sadizmin seviyesini ortaya koyduğunu ifade etti.

HAMAS, Filistinli esirlerin işgal hapishanelerinde maruz kaldığı vahşetin, Guantanamo ve Ebu Gureyb hapishanelerindeki vahşeti kat kat aştığını, işgal hükümeti ve ordusunun ahlaktan yoksun olduğunu, esirlere yönelik muameleyle ilgili tüm uluslararası anlaşmaları ve yasaları hiçe saydığını vurguladı.

HAMAS, bu Nazi işgal hükümetinin suç teşkil eden davranışlarına, uluslararası toplumun, Uluslararası Adalet Divanı ve Birleşmiş Milletler ile kurumlarının derhal müdahale etmesini, bu gözaltı merkezlerine girilmesi için komiteler oluşturulmasını, burada işlenen ihlallerin soruşturulmasını ve işgal liderlerinin savaş suçlularının uluslararası adalete getirilerek bu suçlardan sorumlu tutulması gerektiğini belirtti.

HAMAS, Kudüs ve işgal altındaki Batı Şeria'daki Filistin halkını, esirlere destek olmak ve onların serbest bırakılmasını sağlamak amacıyla işgalci askerler ve yerleşimcilerle mücadele etmeye çağırdı.