Fransa’da, 1994 Ruanda Soykırımı ile ilgili devlet arşivleri kamuya açıldı

Fransa’nın, 1994 yılında Ruanda’da yapılan soykırımda “ciddi sorumluluk” taşıdığını” ilan eden raporun geçen ay yayımlanmasının ardından, Ruanda’da olup bitenlerle ilgili devlet arşivleri bugün kamuya açıldı.

Fransa’da, 1994 Ruanda Soykırımı ile ilgili devlet arşivleri kamuya açıldı

Resmi gazetede Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un imzasıyla bugün yayımlanan genelgede, 1990 ile 1994 yılları arasındaki dönemle ilgili devlet arşivlerinin kamuya açıldığı duyuruldu.

Tarihçilerin yaklaşık iki yıllık çalışmasının ardından geçen ay Macron’a teslim edilen ve sonra kamuoyuna da duyurulan raporda, Fransa'nın, Ruanda’daki soykırımda ciddi sorumluluk taşıdığı vurgulanmıştı.

Tarihçi Vincent Duclert başkanlığındaki toplam 15 üyeden oluşan komisyonun raporunda, Ruanda’daki soykırımla ilgili Fransa’nın sorumlu olduğu ancak suç ortağı olarak değerlendirilemeyeceği bildirilmişti.

Fransa’da geniş yankı uyandıran yaklaşık bin sayfalık raporda, dönemin cumhurbaşkanı François Mitterrand, sahadakileri ve askerlerin uyarılarını yeteri kadar dinlemediği gerekçesiyle eleştirilmiş ve soykırımla ilgili Fransa’nın sorumluluğu konusunda ”merkez rol” için Mitterand adres gösterilmişti.

Macron, göreve geldikten sonra 2019 yılında bu komisyona 1990-1994 yılları arasında Ruanda’daki gelişmelerle ilgili Fransa’nın rolü konusunda kapsamlı bir rapor hazırlanması talimatını vermişti.