"Filistin'de ölen her çocuğun cenazesine gitseniz, 25 yılınızı alır"

İngiltere'nin başkenti Londra'da İçişleri Bakanlığı binası önünde toplanarak Başbakanlığa yürüyen öğretmenler, İşgalci İsrail'in Gazze'deki çocuk katliamlarına tepki gösterdi.

"Filistin'de ölen her çocuğun cenazesine gitseniz, 25 yılınızı alır"

İngiltere İçişleri Bakanlığı önünde bir araya gelen göstericiler, önce Eğitim Bakanlığına daha sonra Başbakanlık Ofisi 10 Numara'nın bulunduğu Downing Street'e doğru yürüdü.

Yürüyüş sonunda Başbakanlık'ın bulunduğu caddede toplanan öğretmenler, binanın önüne kan renginde boya dökülen bebek kıyafetleri ve oyuncakların yanı sıra İşgalci İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları sonucu hayatlarını kaybeden çocuklardan bazılarının fotoğraflarını bıraktı.

Gösteride, Filistin bayraklarının yanı sıra "Soykırımı durdurun", "Şimdi ateşkes" yazılı pankartlar taşıyan öğretmenler, İşgalci İsrail'e tepki göstererek, çocukların öldürülmesine son verilmesi çağrısı yaptı.

Hastanelerin ve okulların bombalanmasına da tepki gösteren öğretmenler, "Özgür Filistin", "Gazze'ye karşı savaşı durdurun", "Nehirden denize özgür Filistin" sloganları attı.

"Filistin'de ölen her çocuğun cenazesine gitseniz, 25 yılınızı alır"

Protestoya katılan öğretmenlerden Freddy Vanson yaptığı açıklamada, 20 yılı aşkın bir süredir Filistin halkını desteklediğini belirterek, Batı Şeria'yı ziyaret ettiğini ancak kuşatma nedeniyle Gazze'ye hiç gidemediğini anlattı.

Vanson, şöyle konuştu:

"Uzun zamandır Gazze'nin bir esir kampı olduğunu biliyordum ama aslında esir kampı değil. Çünkü bu söylem onların suçlu olduğunu gösterir. (Gazze halkı) 20 yıldır bir toplama kampında ve şimdi de işgal altındalar, toprakları işgal edilmiş ve katledilmiş durumdalar. Artık (ölen çocukların) sayısını takip edemiyoruz. 11 binden fazla çocuk öldürüldü. Ben bir öğretmenim. Sadece bir çocuğu kaybettiğinizi düşünün. Filistin'de ölen her çocuğun cenazesine gitseniz, 25 yılınızı alır. Yani yarın cenazeye gidiyorsunuz, ertesi gün cenazeye gidiyorsunuz ve 25 yıl boyunca her gün cenazeye gidiyorsunuz. Dolayısıyla kim ne derse desin umurumda değil, bu açıkça bir soykırımdır. Filistinliler özgür olana kadar her hafta konuşmaya devam edeceğim. Kalbim ve ruhum her gün onlarla birlikte."