Filistin Yüksek Fetva Konseyi Kudüs’te toplu sürgüne karşı uyardı

Filistin Yüksek Fetva Konseyi yaptığı açıklamada, 'İşgalci İsrail topraklara ve evlere el koyarak veya evleri yıkarak ve mezarlıklarını hedef alarak sakinlerini Silvan’dan koparmaya çalışıyor. Silvan beldesi Aksa’nın güney garnizonudur' ifadelerini kullandı.

Filistin Yüksek Fetva Konseyi Kudüs’te toplu sürgüne karşı uyardı

Filistin Yüksek Fetva Konseyi, işgalci İsrailli yetkililerin, Mescid-i Aksa’nın güneyindeki Silvan beldesine bağlı El-Bustan Mahallesi için çıkardığı yıkım kararının onlarca ailenin yerinden edilmesine ve göç etmesine yol açabileceği konusunda uyardı.

Filistin ve Kudüs müftüsü Muhammed Hüseyin başkanlığında pazar günü toplanan Filistin Yüksek Fetva Konseyi’nden yapılan açıklamada, “Bu adım, Kudüs tarihinde tehlikeli bir emsal teşkil ediyor ve mahallelerin asıl sakinlerinin çıkarılarak toplu sürgünün ve mahallerin tamamen yıkılmasının başlangıcıdır. Silvan beldesi Aksa’nın güney garnizonudur. İşgalci İsrail topraklara ve evlere el koyarak veya evleri yıkarak ve mezarlıklarını hedef alarak sakinlerini Silvan’dan koparmaya çalışıyor” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada “Şeyh Cerrah Mahallesi’ndeki 28 ailenin yerinden edilme ve göçle tehdit edilmesi ve bu hususta zalimce kararların çıkarılması” kınandı.

İşgalci İsrail, Mescid-i Aksa’ya komşu olan Silvan beldesindeki aileleri çıkarma kararı aldı. Siyonist rejimin kararı kısa vadede 12 aileyi, uzun vadede ise yaklaşık 500 Filistinliyi tehdit ediyor.

İşgalci İsrail yıkılan evlerin yerine Tevrat’ta sözü geçen bahçeyi inşa etmek istiyor. Filistin Yüksek Fetva Konseyi, açıklamanın devamında, “Bu saldırılar, işgalcinin (İsrail) ve yerleşimcilerin Aksa ve avlularında yaptığı kışkırtıcı uygulamalarla gerginliğin tırmandırılmasıyla eşzamanlı gerçekleşiyor. Zira Mescid-i Aksa’nın güneybatısını Yahudileştirme yolunda, son dönemlerde Aksa’nın aşağısındaki kazıların ivmesi artarak aynı anda çeşitli mekanları kapsadı. Bunun yanı sıra bu kazıların dışında toprak hırsızlıkları oluyor ve işgal ordusunun himayesindeki grupların Aksa’ya düzenlediği günlük baskınlar devam ediyor” ifadelerini kaydetti.

El-Halil kentinde bulunan Harem-i İbrahim Camisi'ne yönelik aralıksız saldırılara da değinen Konsey, “İşgalcinin, Cami alanının ve tesislerinin mümkün olduğunca çoğunu ele geçirmek, tarihi özelliklerini değiştirmek ve Şubat 1994'teki Harem katliamından bu yana devam eden Yahudileştirme planlarını tamamlamak amacıyla orada yerleşimciler için bir asansör inşa etme projesini onaylamasını” kınadı.

Independent