Çin: ABD askeri yardım göndererek barış getiremez

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in telefon görüşmesi öncesi yaptığı açıklamasında, “ABD, Ukrayna'ya askeri yardım göndererek barış getiremez” dedi.

Çin: ABD askeri yardım göndererek barış getiremez

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian,  Çin'in tüm ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duyduğunu ileri sürerek, "Çin her zaman tüm ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı duymaktan, BM Sözleşmesinin prensip ve ilklerine bağlı kalmaktan, tüm ülkelerin meşru güvenlik endişelerine önem vermekten, krizin sonlandırılması için barışçıl çözümüne yönelik çabaların desteklenmesine ve insanı durumu kolaylaştırmaktan yana" ifadelerini kullandı.

Çinli Sözcü, ABD'de bazı isimlerin yanlış bilgi yaydığını ve Çin üzerinde baskıya neden olduklarını belirterek, "ABD, Ukrayna krizindeki ateşi körüklemek yerine üzerine düşen sorumlulukları almalı, durumu kolaylaştırmak ve sorunu çözmek için somut adımlar atmalı. Ukrayna'nın silah yerine gıdaya ihtiyacı var. ABD, Ukrayna'ya askeri yardım göndererek barış getiremez" şeklinde konuştu.

Zhao Lijian'nın bu açıklamaları, ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in bugün yapacakları telefon görüşmesi öncesi yapması dikkat çekti.