Cezayir, Gazze'ye 168 ton yardım gönderdi

Cezayir, Gazze'ye 168 ton yardım taşıyan iki askeri uçak gönderdi. Yardım operasyonunun Cezayir'in Filistin halkına olan bağlılığı ve dayanışmasını gösterdiği belirtildi.

Cezayir, Gazze'ye 168 ton yardım gönderdi

Cezayir Millî Savunma Bakanlığı, Hava Kuvvetlerine ait iki uçağın Mısır'daki El-Ariş havaalanına indiğini ve aralarında gıda maddeleri, ilaçlar, tıbbi malzemeler ve çadırların da bulunduğu 168 tonluk insani yardım malzemesinin Refah sınır kapısından Gazze Şeridi'ne gireceğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada "Kardeş Filistin halkıyla dayanışma içindeyiz. Cumhurbaşkanı, Silahlı Kuvvetler Başkomutanı ve Milli Savunma Bakanı'nın emriyle, Cezayir Hava Kuvvetleri'ne ait iki uçak, 1 Nisan 2024 Pazartesi sabahı, Cezayir Kızılayı tarafından bağışlanan ve daha sonra Refah Sınır Kapısı'ndan Gazze Şeridi'ne girecek olan 168 ton gıda maddesi, ilaç, tıbbi malzeme ve çadırdan oluşan insani yardımla birlikte Mısır’da ki El Ariş havaalanına iniş yaptı" dedi.

Açıklamada, "Bu operasyon, Cezayir liderliği ve halkının, işgal güçlerinin sürekli saldırısına maruz kalan kardeş Filistin halkıyla koşulsuz ve sınırsız dayanışma taahhüdünü bir kez daha ifade etmek için gerçekleştirilmiştir" denildi.

Ayrıca Dışişleri Bakanlığı ve Yurtdışı Ulusal Topluluklar tarafından pazar günü Filistin Toprak Günü vesilesiyle yapılan açıklamada, "Cezayir halkı, her yıl 30 Mart'a denk gelen ve Filistin halkının topraklarına bağlılığını simgeleyen ve fedakârlığın en yüksek anlamını temsil eden Toprak Günü'nü anmaktadır" denildi.