BMGK, İİT ve Arap Birliği 'Doğu Kudüs' için olağanüstü toplanacak

BM Güvenlik Konseyi, İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Parlamentolar Arası Birliği, İşgalci İsrail'in işgal altındaki Doğu Kudüs'te Filistinlilere dönük ihlallerini masaya yatırmak üzere toplanma kararı aldı.

BMGK, İİT ve Arap Birliği 'Doğu Kudüs' için olağanüstü toplanacak

Birleşmiş Miletler Güvenilk Konseyi (BMGK), Doğu Kudüs'te artan gerginliği görüşmek üzere bugün toplanacak.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, BMGK, Doğu Kudüs'te Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki Filistinli ailelerin siyonist rejim yetkililerce zorla tahliyesinin ardından artan gerginliği, yerel saatle 09.00'da kapalı oturumda görüşecek.

İslam İşbirliği Teşkilatı

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Filistin'in talebi doğrultusunda daimi temsilciler düzeyinde salı günü olağanüstü bir toplantı düzenleyecek.

Toplantıda, işgalci İsrail'in Kudüs'teki ihlallerinin yanı sıra Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesi'ndeki Filistinli ailelerin evlerini tahliye etmeye zorlanması, Mescid'i Aksa başta olmak üzere kutsal mekanlara ve burada ibadet edenlere yönelik saldırılar ele alınacak.

Arap Parlamentolar Arası Birliği

Arap Parlamentolar Arası Birliği de Ürdün'ün talebi üzerine pazartesi ya da salı günü Mısır'ın başkenti Kahire'de olağanüstü toplantı düzenleneceğini duyurdu.

Söz konusu toplantının, işgal israil güçlerinin, Şeyh Cerrah Mahallesi'nde ve Mescid-i Aksa'daki ırkçı ihlallerine karşı Filistinlileri destekleyici bir tavır almak için düzenleneceği aktarıldı.

AA