Bin Selman'a göre işgalci israil düşman değil 'müttefik'!

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, ülkesinin siyonist israili düşman olarak değil, birçok alanda potansiyel bir müttefik olarak gördüğünü söyledi.

Bin Selman'a göre işgalci israil düşman değil 'müttefik'!

Suudi Arabistan resmi haber ajansının (SPA) haberine göre, Amerikan dergisi The Atlantic'e bir röportaj veren Bin Selman, siyonist işgal çetesi için, "israil'e bir düşman olarak değil, potansiyel bir müttefik olarak bakıyoruz" dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) siyonist işgal rejimi ile ilişkilerde izlediği normalleşme yolunu Riyad yönetiminin de izleyip izlemeyeceğine dair değerlendirmelerde bulunan Bin Selman, "İsrail'i düşman olarak görmüyoruz. Tam tersi, İsrail'e birçok konuda çalışabileceğimiz potansiyel bir müttefik olarak bakıyoruz. Fakat buraya gelmeden önce bazı sorunların çözülmesi gerekiyor." dedi.

Her ülkenin, uygun gördüğü adımları atmakta özgür olduğunu ve BAE'nin de uygun gördüğü adımı atma hakkı olduğunu belirten Bin Selman, "Bize gelince, İsrailliler ile Filistinliler arasındaki sorunun çözülmesini umuyoruz." ifadelerini kullandı.

Suudi-Katar ilişkilerinede değinen bin Selman, "Katar ile harika ve harika ilişkilerimiz var". dedi

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, 21 Şubat'ta Almanya'nın Münih kentindeki güvenlik konferansında Filistin işgal topraklarında İbranice yayımlanan Maariv gazetesine yaptığı açıklamada, siyonist işgal rejimi ve Filistin arasında "adil bir çözüme ulaşılmasının" ülkesinin işgal rejimi ile diplomatik ilişki kurmasının şartı olduğunu söylemişti.

İşgal rejimi, 2020’de Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Fas ve Sudan ile ilişkilerini normalleştirmişti.