Avustralya askerleri Afganistan'da 39 sivili katletmekten fazlasını yapmış

Avustralya basını, ülke askerlerinin Afganistan'da 39 sivili katledilmesinden başka vakaların da gerçekleşmiş olabileceğini belirtti.

Avustralya askerleri Afganistan'da 39 sivili katletmekten fazlasını yapmış

Avustralya basınında çıkan haberlerde, Savunma Kuvvetleri Genel Müfettişi (IGADF) Paul Brereton'un hazırladığı raporda aktarılan 39 Afganistanlı sivilin katledildiği olaylar dışında başka katliamların da gerçekleşmiş olabileceği ifade edildi. 

SBS News'e konuşan Afganistan İnsan Hakları ve Demokrasi Organizasyonu Müdürü Jawad Zawulistani, kurbanların yakınlarının kendisine, basına yansıyan olaylardan çok daha fazlasının yaşandığını söylediğini aktardı.

"Öldürülenlerin yakınları bize, 'Uzak bölgelerdeki köylerimizde acısını yaşadığımız ve gördüğümüz bazı olaylar var. Onlar, bundan çok daha öte.' diye sürekli anlatıyordu." ifadesini kullanan Zawulistani, Brereton'un raporunu inceleyen kurbanlardan birinin akrabasının, "Adı geçen kurbanların bazılarını tabii ki tanıyorum ancak raporda yer almayan düzinelerce başka kişi de var." dediğini söyledi.

Rapor görgü tanığı tarafından da teyit edildi

ABC'nin haberinde, Avustralyalı askerlerle sağlık personeli olarak görev yapan ve olayın görgü tanıklarından Dusty Miller de söz konusu raporun doğru olduğunu belirterek, "Orada olan şey, birkaç kez şahit olduğum bir durum." ifadesini kullandı.

Miller, Avusturya Genelkurmay Başkanı'nın, Afganistan'da gerçekleşen katliamı açıkça teyit etmesinin yaklaşık 8 yıl sürdüğüne dikkati çekerek, askerlerin, birçok ceset üzerine silah ve el bombası yerleştirdiği yönündeki iddiaların doğru olduğunu söyledi.

"Bunun bedelini ödemeliyiz"

Sivillerin ölümünden sorumlu askerlerin yargılanması ve hapse girmesi gerektiğinin altını çizen Miller, "Yanlış iş yaptılar. Gerçekten inanıyorum ki onlar (askerler) asla işledikleri suçlardan hesap vermek zorunda kalmayacaklarını bilerek bunu yaptı. Onlar, kendilerini kanunun çok çok üstünde sanıyordu." dedi.

Miller, Afganistan'da savaş suçlarına şahit olanların "yıkıcı" travma yaşadığını dile getirerek, "Çizgiyi çok kötü aştık. Bunu yıllardır yaptık, şimdi bunun bedelini ödemeliyiz." ifadesini kullandı.

Miller, Avusturalyalı askerlerin kurbanlarından Hacı Serdar'ın bacağından vurulduğunu, yaralı ile ilgileneceği sırada Serdar'ın, askerler tarafından götürüldüğünü anlatan Miller, daha sonra bu kişinin cesedinin bulunduğunu söyledi.

Serdar'ın cesedini bulan oğlu Hazretullah Serdar, "Babamın kalbinin üzerinde büyük, derin bot izleri vardı. Bütün bu bot izlerini, cesedin üzerinde ve boynunda görebilirdiniz." şeklinde konuştu.

Genelkurmay Başkanı: "Başka olayların gerçekleşmiş olma ihtimalini istemeyerek de olsa kabul etmeliyim"

Avustralya Genelkurmay Başkanı General Angus Campbell, ABC'nin, başka cinayet ve benzeri olayların gerçekleşmiş olma olasılığını sorması üzerine, "Böyle bir ihtimalin varlığını istemeyerek de olsa kabul etmeliyim." dedi.

IGADF'ın 4 yıllık soruşturmanın sonucunda hazırladığı ve Afgan sivillerin yasa dışı olarak öldürüldüğünü belgeleyen "güvenilir kanıtların" yer aldığı rapor, Genelkurmay Başkanı Campbell tarafından açıklanmıştı.

Yüzlerce tanığın dinlendiği ve 25 askerin karıştığı 57 olayın incelendiği rapordaki bulguları değerlendiren Campbell, raporun bazı askerlerin "savaşçı kültürünün utanç verici kaydını" ortaya çıkardığını söylemişti.

AA