Afganistan'daki Hizb-i İslami partisinin lideri Hikmetyar: Türkiye barış konferansı için en uygun ülke

Hikmetyar, ABD'nin barış konferansını Doha'dan Avrupa ülkelerine taşımak istediğini kendilerinin ısrarı üzerine ve Türkiye'nin barış konusundaki etkisi düşünülerek barış konferansı için İstanbul'un seçildiğini belirtti.

Afganistan'daki Hizb-i İslami partisinin lideri Hikmetyar: Türkiye barış konferansı için en uygun ülke

Afganistan'daki Hizb-i İslami partisinin lideri Gülbeddin Hikmetyar yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Afganistan'daki olaylardan bağımsız ve tarafsız bir ülke olduğunu belirtti.

Türkiye ve Afgan halkları arasında çok eskiden gelen bir dostluk bağının bulunduğunu ifade eden Hikmetyar, bu nedenle Türklerle Afganların birçok ortak yönünün bulunduğunu kaydetti.

Hikmetyar, "Türkiye, Afganistan barış konferansı için en uygun ülkedir." dedi.

ABD'nin barış konferansını Doha'dan Avrupa ülkelerine taşımak istediğini anlatan Hikmetyar ancak kendilerinin ısrarı üzerine ve Türkiye'nin barış konusundaki etkisi düşünülerek barış konferansı için İstanbul'un seçildiğini vurguladı.

Bonn konferansını hatırlatan Hikmetyar, son 20 senedir ülkede yaşanan sorunların Bonn konferansının sonucu olduğunu söyledi.

Hikmetyar, bazı Avrupa ülkelerinin Afganistan'daki olaylarda parmağının olduğunu ifade ederek bu nedenle barış konferansının o ülkelerde yapılmasının uygun olmadığını belirtti.

"Türkiye, barış konferansı için çok iyi bir hazırlık içerisinde"

Afganistan'ın zor günlerden geçtiğini vurgulayan Hikmetyar, İstanbul barış konferansının çok hassas bir dönemde yapılacağını ve ülkedeki savaşın sonlandırılması için bu konferansın önemli olduğunu kaydetti.

Hikmetyar, "Türkiye, barış konferansı için çok iyi bir hazırlık içerisinde. Bu konuda taraflar arasında ve etkili kesimlerle de istişare halinde. Ankara yönetimi bu konferansın açık bir şekilde sonuca ulaşmasından yana olduğunu gösterdi." diye konuştu.

Türkiye'nin barış konferansının iyi sonuçlanması, Doha ve Moskova konferanslarının akıbetine uğramaması için ciddi çalıştığını dile getiren Hikmetyar, konferansın olumlu sonuçlanmasını umduklarının altını çizdi.

Gülbeddin Hikmetyar, İstanbul barış konferansına kimlerin davet edileceğinin çok önemli olduğunu, Doha veya Moskova'da yapılan görüşmelere giden heyetlere benzemeleri halinde konferansın olumlu sonuçlanacağını zannetmediğini söyledi.

Afganistan meselesinde etkili olan kişilerin konferansa davet edileceğine inandığını vurgulayan Hikmetyar, ülkedeki krizi sonlandırmak amacıyla herkesin bu konferansa açık bir planla katılmasını beklediğini belirtti.

Hikmetyar, Afganistan'da barış istemeyenlerin hem yurt içinde ve hem yurt dışında çok fazla olduğunu, barış görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması için pusuda bekleyen bu çevrelerin gerekli önlemlerin alınması halinde amacına ulaşamayacağını ifade etti.

Geçici hükümetin kurulması

Doha müzakeresinin sadece Afganistan hükümeti ve Taliban arasında yapılması ve kapsamlı olmaması nedeniyle başarısızlıkla sonuçlandığını kaydeden Hikmetyar, barış ve savaş konusunda etkili olan kişilerin bu müzakerelere davet edilmediğini vurguladı.

İstanbul konferansına Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin bizzat katılması gerektiğine işaret eden Hikmetyar, sözlerine şöyle tamamladı:

"İstanbul konferansına Taliban'dan etkili kişilerin olduğu bir heyet, parti liderleri ve etkili şahsiyetler katılmalı. Konferansta ele alınacak konular da kesin ve net olmalı. Geçici hükümetin kurulması, yabancı güçlerin ülkeden çekilmesi, yönetimin herkes tarafından kabul bulan birilerine devredilmesi, devlet yüksek konseyinin kurulması, yeniden şeffaf ve adil seçimin yapılması, parlamento ve il şura seçimlerinin yeniden yapılması gibi konular ele alınmalı ve iyi bir şekilde sonuçlandırılmalı."

AA