Afganistan'da savaş suçlarının soruşturulmasına ret

Uluslararası Ceza Mahkemesi UCM Afganistan’da savaş suçları işlendiği iddialarıyla kendi savcılarının sunduğu soruşturma talebini reddetti.

Afganistan'da savaş suçlarının soruşturulmasına ret

UCM savcıları 2017 yılı Kasım ayında resmi olarak başlattıkları ve öncesinde de on yıl boyunca sürdürdükleri incelemelerinin ardından, Afganistan’da savaş suçları işlendiği iddiasıyla soruşturma açılması talebinde bulundu. Mahkeme, UCM savcısı Fatou Bensouda öncülüğünde yürütülen inceleme sonucunda gelen soruşturma talebini Cuma günü reddetti.

Mahkeme kararında, “Mahkeme heyeti, Afganistan’daki durumla ilgili bir soruşturmanın şu aşamada başlatılmasının adaletin menfaatine olmayacağına karar vermiş ve bu bağlamda da talebi reddetmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Savcılar, Afganistan’daki savaş suçları incelemeleri kapsamında Afgan güvenlik güçleri, Taleban savaşçıları ve Hakkani örgütü militanlarının yanı sıra ABD askeri personelinin uygulamalarının da soruşturmaya tabi tutulması gerektiği sonucuna varmış ve UCM’ye bu yönde soruşturma talebi göndermişti.

Pompeo: "Karar UCM'nin saygınlığı açısından bir zafer"

UCM kararına ilişkin olarak ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Cuma günü yayınlanan açıklamada, mahkemenin kararı ‘hukukun üstünlüğü ve UCM’nin bir kurum olarak saygınlığı açısından bir zafer’ olarak nitelendirildi.

UCM kararına tepki

UCM’nin soruşturmayı reddetmesi çeşitli kurum ve uzmanlarca eleştirildi. Amsterdam Üniversitesi Uluslararası Ceza Hukuku profesörü Kevin Jon Heller, “Eğer UCM’nin belirlediği kriterler bunlarsa hiçbir zaman bir soruşturma açılmaz” şeklinde konuştu.

Uluslararası Af Örgütü de bir bildiri yayınlayarak mahkeme kararını kınadı. Kurumun Güney Asya Direktörü Biraj Patnaik, “Afganistan, tüm ülkede ve on beş yıldan fazla bir süredir neredeyse tamamen cezasız kalan çok korkunç suçlara tanık oldu. UCM’nin bugünkü kararı mağdurları şok edici bir şekilde yalnız bırakmış oldu ve mahkemenin zaten tartışmalı olan güvenilirliğini de daha da zayıflatacaktır” dedi. (VOA)