ABD'li Senatör Warren: Netanyahu, insani bir felakete neden oldu!

ABD'nin Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren, (işgalci terör rejimi) israil sözde Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun "insani bir felaket yarattığını" söyleyerek 24 Temmuz'da Kongre'deki konuşmasına katılmayacağını belirtti.

ABD'li Senatör Warren: Netanyahu, insani bir felakete neden oldu!

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Warren, işgalci terör rejimi sözde başbakanı Netanyahu'nun insani bir felakete neden olduğunu belirtti.

Netanyahu'nun, Filistinlilerin kendi uluslarını geliştirmelerine, kendi kaderlerini tayin etmelerine ve onurlu yaşamalarına olanak tanıyacak iki devletli çözüm politikasını desteklemediğini açıkça belirttiğine dikkat çeken Warren, "Bakın, ateşkese ihtiyacımız var. O esirleri geri almamız lazım." dedi.

Gazze'de ihtiyaç duyulan insani yardıma vurgu yapan Demokrat Senatör,, ayrıca, her iki tarafın "müzakere masasına oturup barışçıl bir çözüm bulmaları için" yönlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Warren, "ABD Başkanı Joe Biden Netanyahu'ya, Kongre'ye hitap etmemesi gerektiğini açıkça belirtmeli mi?" şeklindeki soruyu ise "Bu başkana bağlı ama ben gitmiyorum." diye cevapladı.

ABD'de savaş karşıtı tutumuyla bilinen ve Gazze politikasından dolayı işgalci israil ile ABD'yi eleştiren bağımsız Vermont Senatörü Bernie Sanders da 7 Haziran'da, Netanyahu'nun bir "savaş suçlusu" olduğunu vurgulayarak onun konuşacağı Kongre oturumuna "kesinlikle katılmayacağını" kaydetmişti.