'80 Amerikalı asker öldürüldü'

İran, ABD'nin Irak'taki Ayn el-Esed Hava Üssü'ne balistik füzelerle düzenlenen saldırıda en az 80 ABD askerinin öldüğünü duyurdu.

'80 Amerikalı asker öldürüldü'

İran devlet televizyonu, Irak’taki Amerika üslerine düzenlenen füze saldırısında en az 80 Amerika askerinin öldürüldüğünü duyurdu. Saldırıda Amerika ordusuna ait helikopterler ve ekipmana da zarar verildiği açıklandı.

Irak Ordusu'nda yapılan açıklamada da yerel saatle sabah karşı 1:45-2:15 arasındaki yarım saatlik süreçte Irak'taki Amerika üslerine 22 füze fırlatıldığı belirtildi. Bunlardan 17'sinin Ayn El Esad Üssü'ne isabet ettiği, 5 füzenin de Erbil yakınlarında Amerika öncülüğündeki koalisyonun kullandığı yerlere fırlatıldığı belirtildi. Saldırıda ölen ya da yaralanan Irak askeri ya da vatandaşının olmadığı açıklandı. İran devlet televizyonuysa Irak'taki üslere 15 füze fırlatıldığını duyurdu.

İran Savunma Bakanı Amir Hatemi de yaptığı açıklamada operasyonda kısa menzilli füzeler kullandıklarını söyledi. Devlet televizyonuna konuşan Amiri, "Umarım bu Amerikalılar için hatırlayacakları bir ders olmuştur. Eğer karşılık verirlerse İran da uygun olan yanıtı verecektir" dedi.

İran devlet televizyonunda yer alan bir haberde ayrıca İran Devrim Muhafızları’nın bölgede 100 ayrı hedef belirlediği ve eğer Washington karşılık vermeye kalkarsa bu hedeflerin de kendilerinin ulaşabileceği noktalarda olduğu ifade edildi.

Öte yandan İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri de yaptığı açıklamada “Şimdi gücümüzü anladılar ve Amerika’nın askerlerini Ortadoğu’dan çekme zamanı geldi” ifadelerini kullandı.

VOA