Tacikistan 594 camiyi yeniden ibadete açıyor

2017 yılında bin 700'den fazla caminin faaliyetine son veren Tacikistan, geri adım atarak 594 camiyi ibadete açmaya hazırlanıyor.

Tacikistan 594 camiyi yeniden ibadete açıyor

Geçtiğimiz yıllarda camilerin kapısına kilit vuran Tacikistan geri adım atıyor... Tacikistan Din Komitesi, cumhurbaşkanlığının talebi üzerine açılması istenen 594 caminin listesini hazırlayarak idareye gönderdi.

Tacikistan Din Komitesi, açılabilecek camilerin bir listesini derlemek için cumhurbaşkanlığı idaresinden bir mektup aldı. Bu karar cumhurbaşkanı tarafından çok sayıda vatandaşın temyiz başvurusuyla ilgili olarak alındı.

Listede, namaz için alternatif bulunmayan uzak Jamoats ve köylerdeki camiler bulunuyor. Bu yerlerde yaşayanlar, özellikle yaşlılar namaz için zor şartlar altında yürüyerek komşu köylere gitmek zorundalar. Listede bildirilen ve uygun görülen camilerin kesin açılış tarihi hala bilinmiyor.

2017 yılında Tacikistan’da bin 700’den fazla caminin faaliyetine son verildi. 2018 yılında Sogd ilindeki sosyal ve kültürel kurumlara 123’ün üzerinde mescid tahsis edildi.