Sudan'da Kur’an radyo programlarının yayını durduruldu

Darbe ile iş başanı gelen Sudan'ın laik eğilimli yeni yöneticileri 24 saat Kur'an-ı Kerim tilaveti yayını yapan Furkan Radyo ile Sudan Kur'an Radyosu'nu geçen hafta içerisinde sessizce yayınını durdurdu.

Sudan'da Kur’an radyo programlarının yayını durduruldu

Nilin sitesinin haberine göre, 105 MHz FM bandında Sudan Kur’an radyo programlarının yayını geçen hafta içerisinde durduruldu ve FM bandında Furkan radyosunun 102 MHz bandında yayını kesildi.

Bazı kaynaklara göre, farklı kârilerin kıraatlarını farklı anlatımlarla yayınlamaya yönelik Radyo Furkan programlarının yayınındaki aksamanın nedeni henüz belirlenemedi.

Sudanlı yetkililer, bir grup komünist ve laik tarafından yapılan bir darbenin ardından Kur'an-ı Kerim'in yayınını engellemeye çalıştı, ancak bu hareket sosyal medyada geniş yankı buldu ve Sudanlı yetkililer geri adım attı. Ancak bu sefer teknik aksaklık kisvesi altında kararlarını uygulamayı başarmış görünüyorlar.

Sudan'ın Kuran-ı Kerim Radyosunun FM dalgasına ek olarak, Miladi geçen yüzyılın 90'lı yıllarının başından beri Arap uydusunda 24 saat yayın yaptığını ve şimdiye kadar durdurulmadığını belirtmekte fayda var.

Sudanlı yetkililer, daha önce devrik rejime bağlı kalma bahanesiyle dini bir radyo istasyonunun yayınını durdurarak  aynı saatte müzik yayını yapıyorlar.