Şifa Hastanesi'nde 16 yıl çalışan Norveçli doktor, işgalci rejimin 'hastane yalanlarına' tepki gösterdi

Norveçli doktor Mads Gilbert, israilin Şifa Hastanesi'ne yönelik iddialarının doğru olmadığını belirterek, ana akım medyanın israilin saldırılarına yönelik tutumunu eleştirdi.

Şifa Hastanesi'nde 16 yıl çalışan Norveçli doktor, işgalci rejimin 'hastane yalanlarına' tepki gösterdi

Prof. Dr. Gilbert, X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Gazze'deki Şifa Hastanesi'nde çalıştığı 16 yıl boyunca israilin iddia ettiği "askeri üssü hiç görmediğini" ifade etti.

israilin ve ana akım medyanın Şifa Hastanesi'nde Hamas'ın kullandığı bir askeri üs olduğunu kanıtlamayı "kafaya taktığını" belirten Gilbert, bu iddiaların gerçek olmadığını vurguladı.

Gilbert, hastanede çalıştığı 16 yıl boyunca iddia edilen "askeri üssü" ne kendisinin ne de diğer uluslararası meslektaşlarının gördüğünün altını çizerek, "Şifa Hastanesi, İsrail ordusunun hem Batı Şeria'da hem de Gazze'deki sağlık hizmetlerine sürekli saldırdığı gerçeğini gizlemek için bir sis perdesi gibi kullanılıyor." dedi.

İsrailin sadece abluka altındaki Gazze'deki hastanelere değil, işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan hastanelere de saldırdığını hatırlatan Prof. Dr. Gilbert, bu bölgelerde özellikle ameliyathaneye sahip hastanelerin sistematik olarak çalışamaz hale getirildiğine dikkati çekti.

Gilbert, Gazze'de yalnızca 9 tane "kısmen çalışan" hastane bulunduğunu aktararak, şimdiye kadar 27 hastanenin yakıt, elektrik, gerekli ekipman ve malzeme eksikliğinin yanı sıra İsrail'in bombardımanları sonucu kısmen veya tamamen hasar görmesi nedeniyle hizmet veremez hale geldiğine işaret etti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından yayımlanan rapora işaret eden Gilbert, "Geçtiğimiz bu 4 hafta boyunca israil işgal rejimince Gazze'deki sağlık hizmetlerine 152 saldırı düzenlendi. Batı Şeria'da da 158 saldırı gerçekleşti. İsrail işgal ordusu Gazze'de 38, Batı Şeria'da 129 ambulansa zarar verdi. Gazze'de 198 sağlık çalışanı öldürüldü." ifadelerini kullandı.