Pakistan: Afganistan'da 'kapsayıcı' hükümet kurulmazsa 'etnik ve dini çatışma' çıkabilir

Pakistan'ın BM Daimi Temsilcisi Munir Akram, "İç savaş çıkar ve DEAŞ, Suriye ve Irak'tan Afganistan'a akarsa bu büyük tehlike karşısında herkesin düşünmesi gerekecek." dedi.

Pakistan: Afganistan'da 'kapsayıcı' hükümet kurulmazsa 'etnik ve dini çatışma' çıkabilir

Pakistan'ın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Munir Akram, Afganistan'daki önceliklerinin "kapsayıcı" bir hükümet kurulması olduğunu belirterek "Biz her şeyden önce ortaya çıkacak hükümetin diğer etnik ve dini grupları da içerecek şekilde geniş bir destek alması için uğraşıyoruz. Çünkü kapsayıcı bir hükümet olmazsa etnik ve dini çatışma çıkma riski var. Sünni-Şii, Özbek-Tacik çatışması başlayabilir." uyarısında bulundu.

Akram, ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi ve Taliban'ın ülkede kontrolü ele almasına ilişkin soruları yanıtladı.

ABD'nin, Afganistan'dan çekilme konusunda Taliban ile anlaştığını söyleyen Akram, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin çekilme kararını "doğru" ve "mantıklı" olarak nitelendirdi.

Taliban'ın ülkeye kısa sürede hakim olması herkesi şaşırtsa da Afgan güçlerinin savaşmak için "motivasyonunun eksik" olduğuna dikkati çeken Akram, "yolsuzlukla" suçlanan Afgan hükümetine karşı halk arasında da "büyüyen bir hayal kırıklığı" olduğunu söyledi.

Akram, "Orduya doğru düzgün gıda ve silah gibi şeyler sağlanmadı, savaşması için gereken şeyler yoktu. Aynı zamanda yerel halkın yolsuzluk yapan hükümete karşı artan hayal kırıklığı var. Afganistan'ın kırsalında Taliban'a karşı direniş olmadı. Taliban da bundan istifade etti." yorumunu yaptı.

Afgan güçlerinin çöküşü "kaçınılmazdı"

Akram, Afgan güçlerinin çöküşü içinse "kaçınılmazdı" değerlendirmesinde bulundu.

Pakistan'ın Taliban'ı tanıyıp tanımayacağı sorusuna ise Akram şöyle cevap verdi:

"Biz her şeyden önce ortaya çıkacak hükümetin diğer etnik ve dini grupları da içerecek şekilde geniş bir destek alması için uğraşıyoruz. Çünkü kapsayıcı bir hükümet olmazsa etnik ve dini çatışma çıkma riski var. Sünni-Şii, Özbek-Tacik çatışması başlayabilir."

İç savaş uyarısı

Afganistan'da öncelikle iç savaş çıkmasının önlenmesi gerektiğine vurgu yapan Akram, "İç savaş çıkarsa Kabil'deki hükümet, militan grupların faaliyet gösterdiği denetimsiz alanları tam olarak kontrol edemeyecek ve bizim asıl endişemiz bu militgruplarının nasıl ortadan kaldırılacağı." diye konuştu.

Taliban ve DEAŞ'ın "birbirinin düşmanı" olduğu değerlendirmesinde bulunan Akram, "İç savaş çıkar ve DEAŞ, Suriye ve Irak'tan Afganistan'a akarsa bu büyük tehlike karşısında herkesin düşünmesi gerekecek." dedi.

"Gani ülkeden kaçtı gibi göründü"

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin ülkeden ayrılmasına ilişkin de değerlendirmede bulunan Akram, "Taliban'ın onunla müzakere etmeyeceği açık. Gitmesi gerekti ama sanıyorum ayrılma şekli şok ve hayal kırıklığına neden oldu. Ulusal televizyona çıkıp ülkenin iyiliği için istifa ettiğini, müzakereler için bir ekip bıraktığını söyleyebilirdi ama kaçtı gibi göründü." dedi.

"Sahadaki gerçekle yüzleşmek gerek"

Akram, Afganistan'da bundan sonra yapılması gerekenin ise ikna ve teşvik olduğunu belirterek "Yapmamamız gerekense tehdit. Ne Güvenlik Konseyi ne de diğerleri bu aşamada Taliban'ı yaptırım ile tehdit etmeli. Sahadaki gerçekle yüzleşmek gerek." ifadelerini kullandı.

Pakistan, Afgan mülteci kabul etmeyecek

Afgan mültecilere sınırlarını açıp açmayacaklarına ilişkin ise Akram, "Afgan mültecileri kabul etmeyeceğiz. Ülkemizde çok fazla mülteci var, başka yerlere gitmek isterlerse transit geçişe müsaade ederiz ama Afgan mültecileri kabul etmeyeceğiz. Mültecilere yardım için uluslararası destek görmüyoruz." diye konuştu.

Pakistan'ın Kabil Büyükelçiliği normal şekilde faaliyetlerini sürdürüyor

Akram, Kabil'deki büyükelçiliklerinin açık olduğunu ve faaliyetlerini normal bir şekilde sürdürdüğünü söyledi.

Hindistan'a BM Güvenlik Konseyi başkanlığını kötüye kullanma suçlaması

BM Güvenlik Konseyindeki Afganistan oturumuna Pakistan'ın davet edilmemesinden Hindistan'ı sorumlu tutan Akram, BM Güvenlik Konseyinin dönem başkanlığını elinde tutan Hindistan'ı, başkanlık pozisyonunu "kötüye kullanmakla" suçladı.

AA