Kudüs'te 50 kadın ve çocuğu zorla alıkoyan haham gözaltına alındı

İşgal yönetimi polisi Kudüs'te 50 kadın ve çocuğu 'kölelik şartları altında' tutan hahamı gözaltına aldı.

Kudüs'te 50 kadın ve çocuğu zorla alıkoyan haham gözaltına alındı

İşgal yönetimi polisi Kudüs'te yaklaşık 50 kadın ve çocuğu kölelik şartlarında alıkoyduğu gerekçesiyle bir hahamı gözaltına aldı.

Bir ihbar üzerine harekete geçen polis ekipleri şehrin Ortodoks Yahudilerinin yoğun yaşadığı batı bölgesindeki bir komplekse baskın düzenledi. Geula Mahallesi'nde üç binadan oluşan mekanda çok sayıda kadın ve çocuğun "kölelik şartları" altında alıkonulduğu, kazandıkları paraların da gasp edildiği belirlendi.

Yanlış bir şey yapmadığını söyleyen 60 yaşındaki haham ile birlikte kendisine yardım eden 8 kadın daha gözaltına alındı.

İşgalci İsrail basını kurtarılan kadınların cinsel istimara maruz kaldığından şüphelenildiğini, bazı kadınların ise "cehennemin nasıl olduğunu öğrenmeleri" için ellerini ateşe tutmaya zorlandığını yazdı. Yaşları 5 ile 11 arasında değişen çok sayıda çocuğun da haham tarafından istismar edilip edilmediğinin soruşturulduğunu aktardı.

Polis sözcüsü Micky Rosenfeld, birkaç ayı aşkın süredir kadın ve çocukların söz konusu binalarda tutulduğunu bildiklerini, yapılan aramada odalarda çok sayıda ranza tarzı yatak ve yığınla nakit para ele geçirildiğini açıkladı.

İşgal yönetimi polisinin elinde farklı suçlar işlendiğine dair çok sayıda delil olduğu, gözaltına alınan haham ile ona yardım ettiği belirlenen 8 kadının sorgularının ardından mahkemeye sevk edileceği kaydedildi.

Euronews