Irkçılık ve İslam düşmanlığı Almanya'da hız kesmiyor

Avrupa'da yükselen ırkçılık ve İslam düşmanlığı kaynaklı olaylarda Almanya başı çekmeye devam ediyor. Hanau kasabasındaki saldırı akıllara bir kez daha geçmişte yaşananları getirirken, resmi veriler son yıllarda saldırıların arttığını gösteriyor.

Irkçılık ve İslam düşmanlığı Almanya'da hız kesmiyor

Almanya’nın Hanau kentindeki saldırıda hayatını kaybedenler arasında Türkiyelilerin de olması akıllara bu ülkede son yıllarda artan ırkçı ve İslam düşmanlığı kaynaklı saldırıları getirdi. Resmi rakamlar ülkedeki ırkçı saldırıların giderek arttığını gösterirken, seçimlerde aşırı sağ partilerin yükselişe geçmesi gelecek dönemde bu tür saldırıların artması endişesini de beraberinde getiriyor.

Saldırı sayıları rekor kırdı

Almanya’da Hükümet, kimi kesimler tarafından ırkçı saldırıları ‘gerçekten daha az’ açıkladığı iddiasıyla eleştiriliyor.

Bu iddiaya rağmen Alman Hükümetinin açıkladığı resmi rakamlar dahi durumun vahametini ortaya koyuyor. 2010’lu yıllardan itibaren ülkedeki ırkçı ve İslam düşmanı saldırıların arttığı gözlenirken, en önemli kırılmalardan biri 2016 yılında yaşandı.

Almanya İçişleri Bakanlığının raporuna göre 2016’da sadece mültecilere karşı bin 31 ırkçı saldırı gerçekleştirildi. Söz konusu saldırılar 2013’e göre 16 kat artışa işaret etse de bir türlü alınmayan önlemler ve atılamayan adımlar saldırıların her yıl daha da artmasını beraberinde getirdi.

Hanau'daki saldırının gerçekleştiği yerde olay yeri inceleme ekipleri çalışırken. (Fotoğraf: AP)

2018’de aşırı sağcılar suç makinası gibi çalıştı

Takvimler 2018’i gösterdiğinde mültecilere, başta Türkiye'den gelenler olmak üzere ülke dışından gelen ancak Almanya’da yerleşik olan gruplara ve camilere saldırılar hız kesmeden devam ederken, o dönemde Hükümet tarafından açıklanan başka bir rapor, olayların neden bu noktalara geldiğini daha anlaşılır kıldı.

“21 Mart Uluslararası Irkçılıkla Mücadele Günü” dolayısıyla Alman Hükümetinin, aşırı sağcıların işlediği suçlarla ilgili Federal Meclisteki soru önergelerine verdiği yanıtlardan derlenen bilgiler oldukça ilginç istatistikler içeriyordu.

Rapora göre Almanya‘da 2016’da 23 bin 555 suç ile rekor kıran aşırı sağcılar, 2017’de 20 bin 520, 2018’de ise 19 bin 105 suç işledi. Rakamlar bu denli yükselirken, ne siyasi arenada ne de sosyal hayatta ırkçılık ve İslam düşmanlığı konusunda net adımlar atamayan Alman Hükümeti, özellikle Türklere yönelik başlatılan saldırılar için de yeterli önlem alamadı.

Müslümanlara ve camilere saldırı ilk sırada

2018 yılıyla ilgili açıklanan raporda inanç merkezleri ve toplumda farklı dine sahip kişi ve gruplara yönelik saldırılara ilişkin rakamlar da yer aldı. Buna göre, 2018 yılı ocak-eylül döneminde camilere ve Müslümanlara 578 saldırı düzenlendi. Müslümanlara yönelik saldırılar kapsamında hakaret ve taciz gibi suçlar işlenirken, camilere de ‘mala zarar verilmesi’ ve ‘duvarlara yazı yazılması’ şeklinde saldırılar oldu. Söz konusu saldırılarda en az 40 kişi yaralanırken, saldırıların büyük bölümünü aşırı sağcılar gerçekleştirdi.

Almanya'da camiler son yıllarda sıklıkla saldırıların hedefi oluyor. (Fotoğraf: AA)

Mülteciler de hedefte

Almanya İçişleri Bakanlığının söz konusu dönemde hazırladığı raporda mültecilerin de Avrupa’nın göbeğinde ne tür saldırılara maruz kaldığını göstermesi açısından önem taşıyor.

2015 yılında mültecilere yönelik ülkede bin 500 saldırı gerçekleştirildi. 2014 sayılarıyla mukayese edildiğinde 5 misli artış olduğu görülürken, tarih 2016’yı gösterdiğinde ise Almanya'da mülteci ve mülteci kamplarına yönelik saldırı sayısı 3 bin 500’e yükseldi.

2017 yılında 2 bin 219 ve 2018'de ise iki bin saldırı gerçekleştirilirken, geçen yıl mültecilere yönelik bin 500’ün üzerinde saldırı oldu.

AA