İngiltere'den Hamas'ın faaliyetlerini yasaklama kararı

Birleşik Krallık İçişleri Bakanı Priti Patel, Hamas'ı yasa dışı kabul edip faaliyetlerini yasaklayacaklarını duyurdu.

İngiltere'den Hamas'ın faaliyetlerini yasaklama kararı

Patel perşembe günü ABD Başkanı Joe Biden hükümetindeki yetkililerle görüşmelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Hamas'ın siyasi kanadıyla askeri kanadını artık ayrı değerlendiremeyeceklerini söyledi.

Tasarıyı haftaya parlamentodan geçirmeyi umduklarını belirten İçişleri Bakanı, şu ifadeleri kullandı:

Artık Hamas'ın askeri ve siyasi kanadını birbirinden ayıramayacağımız görüşüne vardık. Bu karar geniş çaplı istihbarat, bilgi bağlarından yola çıkılarak verildi. Durumun ciddiyeti kendini belli ediyor.

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin Kassam Tugayları, ülkede 2001'de yasaklanmıştı.

Bundan sonra Hamas'ın tamamını terörle mücadele yasası kapsamında değerlendirmeyi öngördüklerini belirten Patel, Hamas'ın bayraklarının kullanılmasının ve Hamas adına organizasyon düzenlenmesinin de yasaklanacağını bildirdi.

Times of Israel'in aktardığı, İşgalci İsrail'deki Birleşik Krallık Büyükelçiliği'nden yayımlanan duyuruya göre Patel'in bugün konuyla ilgili daha detaylı bir açıklama yapması bekleniyor.

İçişleri Bakanı'nın, duyurusunda şu ifadelere yer vereceği de bildirildi:

Hamas'ın militan saldırılar düzenlemek için ciddi bir kapasitesi bulunuyor. Gelişmiş nitelikte silahlara kapsamlı erişimleri olduğu gibi militan yetiştirmek için tesislere de sahipler. 

Yeni uygulama kapsamında Hamas destekçileri 10 yıla kadar hapis cezası alabilir.

ABD, Kanada ve AB, Hamas'ı halihazırda yasa dışı olarak kabul ediyor. Öte yandan Türkiye, İran, Rusya ve Çin gibi ülkeler Hamas'ı terör örgütü olarak görmüyor.