HRW: İşgalci İsrail Gazze'de 'savaş suçu' işledi

İnsan Hakları İzleme Örgütü İşgalci İsrail'in 10 Mayıs'ta Gazze'ye yönelik başlattığı ve 11 gün süren son saldırısına ilişkin bir rapor yayımladı. Raporda, İşgalci İsrail'in eylemlerinin savaş suçu niteliğinde olduğu vurgulandı.

HRW: İşgalci İsrail Gazze'de 'savaş suçu' işledi

İşgalci İsrail,15 yıldır abluka altında tuttuğu Gazze'ye Mayıs ayında 11 gün süren topyekün saldırı başlattı. Saldırılarda, 66'sı çocuk 129'u sivil olmak üzere 260 Filistinli şehid olmuştu.

İnsan Hakları İzleme Örgütü olaylarla ilgili ayrıntılı bir soruşturma raporu yayımladı.

 Örgüt bu raporda, İşgalci İsrail'in eylemlerinin savaş suçu teşkil ettiği sonucuna vardı.

"Saldırılar işgalin bir parçası"

Raporda, Gazze'ye yönelik saldırıların Siyonist İsrail'in devam eden işgalinin bir parçası olduğuna dikkat çekildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü İşgalci İsrail ve Filistin Direktörü Ömer Şakir, "Bu saldırganlığın daha geniş bir bağlamı olduğunu anlamak da önemli. Olaylar, Gazze Şeridi'nin 14 yıldır ezici bir şekilde dünyaya kapatıldığı bir dönemde ve Filistinlileri işgal altındaki Doğu Kudüs'teki evlerinden çıkarmaya yönelik ayrımcı girişimlerin ardından gerçekleşti." dedi.

İşgalci İsrail ordusundan itiraf

İşgalci İsrail'in Gazze'nin merkezinde yer alan Wahda Caddesini hedef alması olayında, İşgalci İsrail, hedefin Filistinli gruplara ait bir yeraltı komuta merkezi olduğunu iddia etmişti.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, İşgalci İsrail ordusunun saldırdığı hedefin yerini bilmediğini kabul ettiğini açıkladı.

Saldırılarda evsiz kalan yüzlerce Filistinli, Birleşmiş Milletlere ait okullara ve derme çatma tesislere sığınmak zorunda kaldı.

TRT