Filistinli tutuklu Kemamci'nin babası: 6 esir mesajlarını dünyaya ulaştırmayı başardı

İşgalci İsrail’in Gilboa Hapishanesi'nden firar ettikten sonra yakalanan 6 Filistinli tutukludan Eyhem Kemamci’nin babası Fuad Kemamci, "dosyaları kapanmak üzere olan bu esirlerin" mesajlarını dünyaya ulaştırmayı başardığını söyledi.

Filistinli tutuklu Kemamci'nin babası: 6 esir mesajlarını dünyaya ulaştırmayı başardı

Kemamci yaptığı açıklamada, "Toplum tarafından tamamen unutulmuş olan 6 esir, mesajlarını dünyaya ulaştırmayı başardı. Umarım bu mesaj, esirleri kurtaracak olanlara da ulaşabilmiştir." dedi.

Gilboa’dan firar ettikten 13 gün sonra arkadaşı Munadil Yakub Nufeyat ile bu sabah yakalanan Eyhem Kemamci’nin babası, oğlunun İşgalci İsrail güçlerince Cenin kentindeki bir evde kuşatılmasının ardından, kendisini telefonla aradığını belirtti.

Kemamci, "Gece yarısından sonra bana bir telefon geldi. Telefondaki Eyhem’di. Bana, sığındıkları evde yaşayanların hayatlarını tehlikeye atmamak için kendilerini kuşatan İşgalci İsrail güçlerine teslim olacaklarını söyledi." diye konuştu.

Oğlu Eyhem ve arkadaşı Nufeyat’ın, çevre ülkelerden birine gitmeyi planlamış olduklarını duyduğunu ancak gece yarısı kuşatıldıktan sonra yakalanmalarının kendilerini şaşırttığını ve hüzne boğduğunu belirten Kemamci, "Cenin’deymişler. İki ya da 3 kilometre uzağımdaymış ve iki haftadır özgürlüğü soluyordu da ben ne onun burada olduğunu biliyordum ne de onu görebildim." ifadelerini kullandı.

Kemamci, oğlunun hayatından endişe ettiğini ve işkenceye maruz kalabileceğinden korktuğunu belirterek uluslararası insan hakları kuruluşlarına devreye girmeleri çağrısı yaptı.

İşgalci İsrail polisi bu sabah, 6 Eylül'de ülkenin kuzeyindeki Gilboa Hapishanesi'nden firar eden 6 Filistinliden son ikisinin de (Eyhem Kemamci ile Munadil Yakub Nufeyat) yakalandığını duyurmuştu.