Ensarullah Hareketi liderlerinden Muhammed Abdusselam: Riyad görüşmeleri konusunda iyimseriz

Ensarulluh Hareketi müzakere heyeti başkanı Muhammed Abdusselam, Riyad görüşmelerinin tüm insani, askeri ve siyasi dosyalarda somut ilerlemeyle sonuçlanacağına dair umudu olduğunu dile getirdi.

Ensarullah Hareketi liderlerinden Muhammed Abdusselam: Riyad görüşmeleri konusunda iyimseriz

Yemen hükümeti, Suudilerin Yemen krizini çözmeye yönelik çabalarını memnuniyetle karşılarken, Husilerin Sözcüsü ve Müzakere Heyeti Başkanı Muhammed Abdusselam, yaptığı açıklamalarda bu konudaki iyimserliğini dile getirdi.

Sanaa'nın müzakere heyeti başkanı Muhammed Abdusselam, barışın üzerinde çalışılan ilk seçenek olduğunu belirterek, Riyad görüşmelerinin tüm insani, askeri ve siyasi dosyalarda somut ilerlemeyle sonuçlanacağına dair umudunu dile getirdi.

Abdusselam, "Suudi Arabistan ile yapılan bu müzakerelerin, Yemen, komşu ülkeler ve bölge genelinde barış ve istikrarı sağlamak için tüm insani, askeri ve siyasi dosyalarda somut ilerlemeyle sonuçlanacağını ve savaşın etkilerini ele alacağını umuyoruz." dedi.

Bu müzakerelerin sonucu konusunda iyimser olup olmadığı sorulduğunda Abdeslam, "İyilik konusunda her zaman iyimseriz ve barış bizim için temel bir gereklilik ve üzerinde çalıştığımız ilk tercihimiz" yanıtını verdi.

Abdusselam, üzerinde çalışılan ilk seçeneğin barış olduğunu ifade ederek, Riyad görüşmelerinin Yemen'in yanı sıra komşu ülkelerde ve bölgede barış ve istikrarın sağlanması adına tüm insani, askeri ve siyasi dosyalarda somut ilerlemeyle sonuçlanmasını umduğunu ifade etti.

Müzakere Heyeti Başkanı, Riyad ziyaretlerinin Suudi heyetiyle Maskat ve Sana'da yapılan önceki görüşmeler bağlamında geldiğini ifade etti.

Önceki akşam Suudi Arabistan, Mart 2021'de açıklanan Suudi girişimine dayalı toplantı ve tartışmaları tamamlamak üzere Sana'dan bir heyeti Riyad’a davet ettiğini duyurdu.