BM: Afganistan nüfusunun yüzde 97'si fakirlik sınırının altında

Afganistan'da açlık krizi giderek büyüyor. İşsizlik, fakirlik ve çocuklar arasındaki yetersiz beslenme, her geçen gün daha artıyor.

BM: Afganistan nüfusunun yüzde 97'si fakirlik sınırının altında

Birleşmiş Milletler ve uluslararası camianın acil müdahale etmemesi durumunda, 2022 yılında birçok kişinin açlıktan hayatını kaybedeceği söyleniyor. 

Taliban'ın ABD ve batı ülkeleri tarafından iktisadi ve siyasi boykot edilmesiyle başlayan bu kriz, 2022 yılının sonuna kadar süreceği öngörülüyor.

Nüfusun yüzde 97'si fakirlik sınırının altına düşecek

Birleşmiş Milletler'in (BM) açıkladığı rapora göre, 2022 yılının ortasına kadar ülke nüfusunun yüzde 97'si fakirlik sınırının altına düşecek.

Afgan hükümetinin giderlerinin yüzde 75'i uluslararası yardımlarla karşılanıyordu. Söz konusu yardımların kesilmesiyle, birçok kamu hizmet daireleri işleyemez hale geldi.

BM, ülkedeki insani faciayı ve ekonomik çöküntüyü önlemek için 8 milyar dolara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz günlerde BM, ülke nüfusunun yüzde 55'ini oluşturan 23 milyon insan aşırı açlıkla karşı karşıya kalacağını açıkladı.

3,2 milyon çocuk yetersiz beslenme tehlikesiyle karşı karşıya

Ülkedeki insani faciadan en çok etkilenen ise çocuklar. 

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), ülke genelinde 5 yaş altındaki 3,2 milyon çocuğun yetersiz beslenme ile karşı karşıya olduğunu duyurdu. 

UNICEF, acil gıda ve sağlık yardımı yapılmadığı takdirde, en az 1 milyon çocuğun ölüm tehlikesi yaşayacağını bildirdi.